Mobil Uzman

Zenmate VPN Servisi Neden Çalışmıyor ve Çözümü Nedir?

Zenmate VPN Servisi Neden Çalışmıyor ve Çözümü Nedir?

ZenMate çalışmıyorsa çözümünü burada bulabilirsiniz. Zenmate VPN ile internete giremiyorsanız sorunun çözümü paylaştığımız makalede yer alıyor.

Güzel ülkemiz Türkiye’de maalesef geçtiğimiz her gün, birbirinden başka bir çok site Türkiye’de kullanıma kapatılıyor. Fakat bilişim sektörü durmaz; Dünyaca ünlü firma Google, kendi bünyesinde yürüttüğü tarayıcısı olan Google Chrome için Zenmate isimli bir eklenti geliştiriyor. Bu eklenti sayesinde ülke içerisinde yasaklanmış siteler, Zenmate ile ulaşılabilir hale geliyor.

Fakat son zamanlarda ülkemizde Google Chrome’un Zenmate eklentis kullanımında sorunlar yaşanmaya başlandı. Kullanıcılar, eskiden Zenmate ile erişebildikleri sitelere, şuanda erişemediklerini söylüyorlar. Bazı kullanıcılar ise daha da kötü olarak Zenmate’i aktif ettiklerinde, yasaklı siteler de dahil hiçbir siteye erişemediklerini söylüyor.

Zenmate

Zenmate ile eskiden erişilebilen sitelerde kullanıcılar, artık aşağıdaki uyarı ve hataları alıyor;

 • İnternet bağlantısı yok,
 • Sistem yöneticisiyle iletişime geçin,
 • Proxy adresini kontrol edin,
 • Windows Ağ Teşhislerini çalıştırın,

Google Chrome eklentisi olan Zenmate‘i kullanan kullanıcıların yorumlarını can kulağı ile dinledik ve işe el atmayı kendimize borç bilerek, Zenmate’i biz de test ettik.

Ulaştığımız sonuçlar doğrultusunda Zenmate’in sunucularının, Türkiye’ye erişiminin engellenmiş olduğunu öğrendik. Fakat Türkiye dışında herhangi bir ülkeden Zenmate’in sunucularına bağlanmaya çalışıken herhangi bir sorun yaşamadık.

Türkiye’de Zenmate’in ücretsiz sürümünü kullanan bir kişi ABD, Almanya, Romanya ve Hong Kong sunucularına bağlanabiliyor. Fakat bütün sunucuları teker teker denediğimizde, Türkiye’den bağlanmaya çalışan bir cihazda hiç bir sunucudan cevap alamadık.

Zenmate Çalışmıyor Sorununun Çözüm Yötenmleri

Buna benzer durumlarda bir VPN hizmetine erişmenin en iyi yolu farklı bir servis sağlayıcının hizmetini kullanmayı denemektir.

Ayrıca Zenmate Resmi Bir Açıklamada Bulundu

“Türk Hükümeti 4 Kasım tarihinde tüm VPN servislerinin engelleneceğini duyurdu. Zenmate ekibi Zenmate’in Türkiye’den tekrar erişilebilir olması için sıkı bir çalışma içinde.

Ayrıca Zenmate’i engelleyen servis sağlayıcıları listesinde SuperOnline ve Vodafone’un da var olduğu biliniyor.

Belki De Sorun Sizdedir;

Belki de sizde bulunan bir sorun, sizin Zenmate’i kullanmanızı engelliyor olabilir. Peki sorunun sizde olmadığını nasıl anlayacağız?

Aşağıdaki adımları tek tek kontrol ederek, hatalı olup, olmadığınızı öğrenebilirsiniz:

 1. İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin

Zenmate‘i kullanabilmek için öncelikle cihazınızın bir internete bağlı olması gerekiyor. Eğer internet bağlantınızda sorun var ise servis sağlayıcınızla iletişime geçip, sorunu çözdükten sonra tekrar Zenmate’e bağlanmayı deneyebilirsiniz.

 1. Tarayıcı ve Zenmate Sürümü

Sorun tarayıcınızda veya Zenmate’te de olabilir. Fakat normal bir sorun değil, yine sizden kaynaklanan bir sorun için kontrol yapılmalı. Zenmate ve kullandığını tarayıcının son sürümünün yüklü ve çalışıyor olduğundan emin olun.

 1. Aktif Olan Bütün Antivirüs, Firewall, VPN ve Proxy Servislerini Devredışı Bırakın

Cihazınızın arka planında çalışan diğer VPN, Proxy veya antivirüs yazılımları, Zenmate’in çalışmasına engel yaratıyor olabilir. Bu yüzden bu yazılımları devredışı bırakıp, tekrar deneyin.

 1. Zenmate Tarayıcı Eklentisini Tekrar Kurun

Mevcut olarak kullandığınız tarayıcının ayarlarına giderek, Zenmate’i tamamen kaldırın. Ardından Zenmate eklentisini sıfır bir şekilde tekrar kurun.

 1. Yeni Bir Tarayıcı Profili İle Deneyin

Google Chrome İçin Yapılması Gerekenler: chrome://settings/ adresine girdikten sonra “Yeni Bir Kullanıcı Ekle” seçeneği ile bir kullanıcı oluşturup, bu kullanıcı üzerinden Zenmate chrome çalışmıyor problemini çözmek için deneyebilirsiniz.

 1. Zenmate Destek ile İletişime Geçmek

support@zenmate.com adresi ile iletişime geçerek, canlı ve direkt olarak yardım isteyebilirsiniz.

Hızlı ve daha kesin cevaplar için Zenmate’e atacağınız E-Posta’da aşağıdakileri bulundurmanız çok önemlidir;

 • Yukarıda bahsettiğimiz çözümlerden hangilerini denediğiniz,
 • Hangi ülke üzerinden bağlandığınız,
 • Hangi Antivirüs ve ISS’i kullandığınız,
 • Hangi tarayıcıyı kullandığınız,
 • Aldığın hatanın ekran görüntüsünü.

Peki Zenmate Yerine Hangi Servisleri Kullanabiliriz?

Eğer siz de biraz önce bahsettiğimiz durumdan şikayetçi iseniz ve Zenmate VPN çalışmıyor ise farklı bir VPN servisinden hizmet alabilirsiniz.

Zenmate Alternatifi VPN Servisleri:

 • Hotspot Shield
 • Hideman
 • DotVPN
 • Windscribe

Ama bizce bu ek servisleri kullanmak yerine, Google Chrome kadar ün yapmış bir tarayıcı olan Opera isimli tarayıcının kendisinde bulunan VPN hizmetini kullanabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ