Mobil Uzman

Yaraları Çabuk İyileştiren Bandaj (Diyabet Hastaları İçin)

Yaraları Çabuk İyileştiren Bandaj (Diyabet Hastaları İçin)

Yepyeni Bir Teknoloji: Uzaktan Kontrol Edilebilen Bandajlar

Dünya üzerinde birçok üniversite yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlayacak yeni bandajlar üzerinde çalışıyor. Nebraska-Lincoln Üniversitesi, Harvard Tıp Fakültesi ve MIT ile ortak tasarlanan bandaj bunlardan biri.

Ortak çalışma neticesinde Kronik ya da yeni oluşan yaralar için yeni akıllı bandajlar geliştiriliyor. Tasarlanan yeni akıllı bandaj, oluşan enfeksiyonlarla savaşan antibiyotikler, zedelenen dokuları yenileyen ve ağrı kesici bileşimlerinden oluşuyor. Bu bileşimler elektriksel iletken fiberlerden oluşuyor. Akıllı bir telefon ya da başka kablosuz bir araç ile etkinleştirilebiliyor ve yara olan bölgeye az da olsa bir voltaj gönderiyor. Gönderilen bu elektrik içindeki bileşenleri serbest bırakarak jelle kaplı bandajı ısıtıyor ve yaraları hızlı iyileştirmeyi hedefliyor.

Tasarımın prorotipinde farklı yara bölgeleri üzerinde özelleştirilmiş ilaçlar kullanılabiliyor. Yaraya yönelik bu özelleştirme ile birlikte iyileşme süreci büyük ölçüde hızlandırılıyor.

Araştırma Lideri Ali Tamayol ileri teknoloji bandaj hakkında; yara boyut ve enfeksiyonuna bağlı olarak doz ayarlanması yapılabilen bu bandajın, diğer sistemlere göre büyük bir avantaj olduğunu ve bandajın Biyomedikal Mühendisliği ve tıbbın birçok alanında uygulanabilecek bir teknoloji olduğunu belirtti.

Yaraları Çabuk İyileştiren Bandaj

Diyabetli Hastalar için Büyük Umut Kaynağı

Ekip üretilen bu yeni bandajın diyabet kaynaklı kornik cilt yaralarını ve kapanması uzun süren yaraları tedavi etmek için kullanılmasını umuyor. Amerika da 25 milyondan fazla 65 yaş üstü diyabetli kişi bulunuyor. 2050 yılında diyabetli insan sayısının 2-3 kat artacağı öngörülüyor. Üretilen ileri teknoloji bu bandaj ile diyabetli kişilerde iyileşme oranının yükseleceği öngörülüyor.

Özellikle savaş alanlarında meydana gelen kurşun ve şarapnel yaralarının daha hızlı iyileşmesi de aynı yöntemle düzeltilebilir. Özellikle yaradan kaynaklanan enfeksiyon başlangıcı bu şekilde engellenebilir. Özelleştirilebilir ve uzaktan kontrol edilebilir olması, savaş yaralarına sahip kişiler için acil müdahale imkanı verebilir.

İyileşme Hızı 3 Kat Artıyor!

Yapılan testlerde klasik yöntem bandaj ve ileti teknoloji bandaj kullanıldı. Alınan sonuçlara göre yaradaki iyileşme süresi yeni teknoloji bandajda 3 kat daha hızlı bir şekilde gerçekleşti.

Patenti alınmış olsa da şuan piyasaya sürülmeyen bu bandaj için farklı testlerin devam etmesi gerektiği belirtildi. Tahminlere göre birkaç yıl içerisinde kullanıma geçilebilir.

Bir Diğer Araştırma Northwestern Üniversitesi’nde

Northwestern Üniversitesi araştırmacıları da aynı şekilde bir bandaj araştırması içindeler. Üniversitenin hedef kesimi aynı şekilde diyabet yaralarından doğan enfeksiyonlu yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlamak. Yapılan testler sonucunda şuan kullanılmakta olan bandajlardan %33 daha hızlı fayda ve geri dönüş sağlandığı belirtildi.

Üretilen bandajda bulunan özel proteinin, vücudun kendi dokusunu yeniden oluşturma ve böylece daha hızlı bir şekilde iyileştirme kabiliyetini mümkün kılan, esas olarak vücut sıcaklığında kendini açan bir “antioksidan moleküle” dahil edebildiklerini belirttiler.

Bandajın Uygulanması

Bandaj ilk uygulandığında aslında sıvı haldedir. Doğrudan yaraya uygulanır, vücut sıcaklığına ulaştığında bu jel katılaşır. Bu hızlı sıvı-jel işlemi, bandajın yarayı tam olarak sarması anlamına gelir.

Yaraları Çabuk İyileştiren Bandaj

Bandajın Çıkarılması

Geleneksel bandajlar çıkarılırken yara tekrar açılabilir ve aynı şekilde yaralanmaya neden olabilir. Bu yeni bandaj bir tür jel ile nazik ve özenli olarak çıkarılmalıdır. Böylece hasar görmüş doku tekrardan zedelenmemiş olacaktır.

Bu yeni teknoloji bandajlar yaradan etkilenen hücrelere sinyaller gönderiyor ve bu şekilde etkileşim ile iyileşme süreci hızlanmaktadır. A5G81 olarak adlandırılan bu yeni teknolojide tanımlanan ve kullanılan proteinin belirli bir bölümünün, vücudun iyileşme yeteneğinde önemli olduğu bilinmektedir.

Birkaç yıl içinde herkes faydalanabilecek!

Yapılan araştırma ve deneyler sonucunda tüm dünyada diyabetli hastalar için yeni bir umut olacak bu bandaj teknolojisi sonucunda yaraları önlemek ve var olan yaraları iyileştirmek daha hızlı hale gelecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ