Mobil Uzman

Windows 10 Güncellemelerini Kapatma Nasıl Yapılır (Basit Yöntem)

Windows 10 Güncellemelerini Kapatma Nasıl Yapılır (Basit Yöntem)

Windows Güncellemeleri

Microsoft, her çıkardığı Windows gibi Windows 10’a da sürekli olarak güncelleştirmeler getiriyor. Bu güncelleştirmelerin amacı, bilgisayarın işletim sistemini daha güncel tutmanın yanında zamanla oluşabilecek performans düşüşlerini engellemek ve zararlı programları bilgisayardan uzak tutmaktır. Bilgisayar satın alındığında ve Windows 10 kurulduğunda bu güncelleme seçenekleri kendiliğinden otomatik olarak ayarlanır. Kişi, bilgisayarı kapadığında veya yeni açtığında yeni gelen güncellemeler yüklenir. Bu durum, güncellemenin büyüklüğüne göre bazen saatlerce sürebilmektedir. Kimi zaman da programları ve kayıt dosyalarını değiştirerek kullanıcının kullanım kalitesini düşürebilir. Bunun gibi sebeplerden ötürü birçok kişi bu güncellemelerin otomatik yapılmasını istemez. Windows 10 güncellemelerini kapatmak için üç yol vardır, bu yolları izleyerek otomatik güncellemeleri kapatabilirsiniz.

Windows 10 Güncellemelerini Kapatma Nasıl Yapılır

Hizmetler Üzerinden Windows 10 Güncellemelerini Kapatmak

Başlat bölümünde bulunan arama kısmına Hizmetler yazıp uygulamayı açın. Birçok Windows hizmetine ulaşabileceğiniz bu uygulamada “Windows Update“‘i bulmanız gerekiyor. Tıklayıp açtıktan sonra karşınıza güncellemeler ile ilgili birtakım bilgiler çıkacak. Burada “Başlangıç Türü” otomatikten devre dışı yapmanız gerekiyor. Ardından bunun hemen altında bulunan Durdur butonuna tıklayacaksınız. Daha sonra Uygula ve Tamam dediğinizde otomatik güncellemeler kapatılmış olacaktır. Yeniden açmak için aynı adımları tersine işleyebilirsiniz.

Windows 10 Güncellemelerini Kapatma Nasıl Yapılır

Tarifeli Bağlantı Üzerinden Windows 10 Güncellemelerini Kapatmak

Güncellemelerin getirebileceği sorunlardan biri de fazla internet verisi kullanmasıdır. Özellikle kotalı internet kullanan kişiler güncellemeler yüzünden kotalarını istemeden dolu görebiliyorlar. Eğer amacınız otomatik güncellemeleri tamamen kapatmak değil de, yalnızca internetten fazla götüren güncellemeleri kapatmak ise bu metodu uygulayabilirsiniz. Bunun için arama kısmına ayarlar yazıp “Ağ ve İnternet” bölümüne girin. WiFi bölümü içindeki “Gelişmiş Ayarlar” seçeneğini tıklayın. Karşınıza çıkacak “Tarifeli Bağlantı” seçeneğini aktif hale getirin. Böylelikle Windows, yalnızca en önemli güncellemeleri yapmaya devam edip daha gereksiz ve çok internet kullanan güncellemeleri durduracaktır. Bu metodu yalnızca kablosuz internete sahipseniz kullanabilirsiniz, kablolu internet kullanıyorsanız bir önceki veya bir sonraki metodu deneyebilirsiniz.

Windows 10 Güncellemelerini Kapatma Nasıl Yapılır

Yapılandırarak Windows 10 Güncelleştirmelerini Kontrol Edin

Eğer Windows otomatik güncelleştirmelerini komple engellemek değil de bunları daha iyi kontrol etmek istiyorsanız bu metodu uygulayabilirsiniz. Bu metotla güncelleştirmeler gerçekleştirilmeden önce size sorulacaktır ve her defasında ancak sizin izninizle yapılacaktır. Bunun için arama kısmına Çalıştır yazıp açılan pencerede “gpedit.msc” yazarak Tamam’a tıklayın. “Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi” isimli bir pencere açılacaktır. Sol kısımda, Bilgisayar Yapılandırması’nın içindeki Yönetim Şablonları’nı tıklayın. Onun içindeki Windows Bileşenleri ve onun da içindeki “Windows Update” bölümünü tıklayın. Sağ tarafta açılan “Otomatik Güncelleştirmeleri Yapılandır“‘ı çift tıklayarak açın. Açılan pencerede Otomatik Yapılandırmayı etkin konuma getirin, alttaki seçenekler bölümünden “Karşıdan yükleme ve kurma için uyar” kısmını seçin ve Tamam’a tıklayın. Arından ayarların geçerli olması için bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bu üç metot ile güncelleştirmelerin otomatik olarak yapılmasını engelleyebilir ve istediğiniz doğrultuda bilgisayarınızı kullanabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ