Mobil Uzman

WİFİ Şifresi Nasıl Değiştirilir?

WİFİ Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Günümüzde artık tüm evlerde internet kullanımı aktif olarak mevcuttur. Bireysel olarak tüm hanelerde internetin mevcut olması bireylerin internet hatlarını ve modemlerini daha fazla koruma altına almaları gereksinimi ortaya çıkarmıştır. WİFİ şifresini değiştirerek daha güçlü koruma mümkün olmaktadır. WİFİ şifrenizin kolay olması ve başkaları tarafından kullanılması direkt olarak sizi zan altında bırakacaktır. Olası suç işlemelerinde sizin İP adresiniz görüneceği için bu durumdan en çok etkilenen siz olacaksınız. Bu yüzden zor bir WİFİ şifresi seçmek şifre kırıcıların önüne geçmekte, çevrenizde izinsiz hattınıza girmeye çalışan kişileri de engelleyecektir. Böylece WİFİ şifrelerinizi değiştirerek daha uzun ve sağlam şifreler kullanmak sizin faydanıza olacaktır.

WİFİ Şifresi Nasıl Değiştirilir?

WİFİ Şifre Değiştirme 

WİFİ şifrenizi değiştirmek için öncelikle modemin içine girmeniz ve WİFİ alanından kablosuz ağ bağlantısı alanında yeni şifre belirlemeniz gerekiyor. Modemin içine erişmek için adres çubuğu alanınıza “192.168.1.1” yazarak giriş tuşuna basın. Karşınıza modemin içine erişmek için panel ekranı gelecektir. Buraya eğer modeminiz TTNET’den alınma ise kullanıcı adı bölümüne “admin” şifre bölümüne “ttnet” yazarak giriş yapabilirsiniz. WİFİ şifresini değiştirmek için bu panelden kablosuz alanından şifre bölümü üzerinden kolay şekilde şifrenizi değiştirebilirsiniz. Yeni şifrenizi belirlerken bir takım kriterlere dikkat etmeniz gerekiyor. Öncelikle şifrenizin içinde bir büyük bir küçük harf olsun, ardışık 1234 gibi rakamlardan oluşmasın. Bunların dışında kolay tahmin edilebilir bir sayı olmaması sizi ve bağlantınızı daha güvenli hale getirecektir. Böylece kötü niyetli kişiler WİFİ ağınıza giremeyecektir.

En İyi Şifre Nasıl Seçilir

WİFİ şifresi seçerken bir büyük ve bir küçük harf mutlaka olsun. En az 10 sayı ve 1 adet farklı karakter içersin. Örnek şifre; “456930m357G*vx” şeklinde bir şifre oluşturduğunuzda bu şifre kolay kolay bulunamayacak böylece sizler de daha rahat şekilde kötü niyetli kişilerin saldırısından uzak kalabileceksiniz. Günümüzde pek çok farklı yazılım ile WİFİ şifreleri kolay şekilde kırılabiliyor. Özellikle ardışık sayılardan oluşan şifreler çok kolay ve hızlı şekilde kırılabilmekte. Bu yüzden ne kadar sağlam şifre o kadar güvenlik anlamını taşıyor.

İçindekiler

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ