Mobil Uzman

Artık Whatsapp’tan Para Gönderebilirsiniz

Artık Whatsapp’tan Para Gönderebilirsiniz

Mobil dünyanın günden güne gelişmesi ve yaşam içerisinde farklı alanlarda kullanılabilmesi ile uygulama geliştiricileri de kullanıcıların karşısına yeni bir gelişme ile çıkıyor. Yaklaşık 1 yıldır beklenen Whatsapp’ta para gönderme işlemi artık aktif edildi.

WhatSapp Para Gönderme Hizmeti

İlk çıktığı zaman sadece bir online mesajlaşma uygulaması olarak kullanıcılara sunulan Whatsapp; her yeni güncelleme ile çok büyük yenilikler sunmaya devam ediyor. Başlarda dosya, fotoğraf ve video gönderme işlemlerinin yapılabildiği; daha sonra sesli ve görüntülü arama özelliklerinin sunulduğu Whatsapp’ta son 1 yıldır üzerinde çalışılan Whatsapp Payments özelliği artık yayında. Bankaların mobil uygulamalarına ihtiyaç olmadan sadece Whatsapp üzerinden para gönderme ve alma işlemleri hem iOS hem de Android cihazlarda kullanılabilecek.

Henüz beta sürümünün sunulduğu Whatsapp para gönderme işlemi Hindistan’da kullanılmaya başlandı. Yakın zamanda tüm dünyada kademeli olarak sunulması beklenen bu işlem peki nasıl gerçekleştiriliyor? İşlem nasıl yapılıyor ve kullanıcılar kendilerine gönderilen paraya nasıl ulaşabiliyor?

Artık Whatsapp'tan Para Gönderebilirsiniz

Whatsapp para gönderme işlemini gerçekleştirebilmek için öncelikle kullanıcıların banka kurulumu işlemi yapmaları ve bu sayede telefon numarası ve banka hesabının eşleştirilmesi gerekiyor. Daha sonra uygulama içerisindeki ‘Ödemeler’ bölümünde banka hesabı ile eşleştirilen telefon numarasına SMS doğrulaması işlemi yapılması ile birlikte para alışverişine hazır hale geliniyor. Bu işlemlerden sonra ise para gönderilecek kişinin Whatsapp profiline girmek ve ‘Gönder’ sekmesinde bulanan ‘Ödeme’ butonuna basmanız gerekiyor. Belirlenen tutar girildikten sonra SMS doğrulama kodu onayı ile birlikte Whatsapp üzerinden para gönderme işlemi tamamlanmış oluyor. Ancak bu işlemi gerçekleştirebilmek için para gönderen ve alıcı kişinin aynı IOS ya da Android sürümünü kullanması gerekiyor. Şimdilik UPI (Birleştiirlmiş Ödemeler Arayüzü) adı verilen programla paralel çalışan sistem ülkemizde bu programa bağlı bankalarla gerçekleştirilebilmesi bekleniyor.

Gelişen ve gittikçe daha hızlı dönen dünyada her bilginin evrenselleşmesi gibi her işlem de artık globalleşiyor. Banka işlemleri de artık mobil dünyanın sayesinde çok kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Her geçen yıl aldığı büyük yatırımlar ve uzun soluklu çalışmaların sonucunda Whatsapp kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştırmaya devam ediyor.

Whatsapp para gönderme işlemi bugün sadece Hindistan’da aktif olarak kullanılıyor olsa da yakın zamanda Türkiye’de de kullanılmaya başlanması bekleniyor. Whatsapp para gönderme hakkındaki haberleri buradan paylaşmaya devam edeceğiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ