Mobil Uzman

Whatsapp Mesajları Nasıl Yedeklenir? iPhone ve Android İçin

Whatsapp Mesajları Nasıl Yedeklenir? iPhone ve Android İçin

Hepimizin vazgeçilmez mesajlaşma uygulaması olan whatsapp bize birçok ek özellik sunuyor. Bazılarını biliyoruz, bazıları gözden kaçıyor. Aslında oldukça işimize yarayacak şeylerin nasıl yapıldığını pek bilmiyoruz. Bu konumuzda size Whatsapp’ta mesajlar nasıl yedeklenir onu göstereceğiz. Bu işlem için bir adet Google Drive hesabına ihtiyacınız var. Google hesabınız varsa sorunsuzca Google Drive da kullanabilirsiniz. Tamamen ücretsizdir. iPhone için ise iCloud hesabı gerekiyor.

Android Whatsapp Mesajlar Yedekleme

İlk önce Android ile başlayalım. Öncelikle tabi ki whatsapp’ı açmamız gerekiyor.

Ardından karşılama ekranındaki sohbetler sekmesini seçip köşede bulunan alt alta üç nokta simgesine dokunuyoruz.

  • Ayarlar kısmında “Sohbetler ve Aramalar” yazan yere dokunuyoruz. Sürümlerde farklılık gösterebilir sadece Sohbetler de yazabilir. Açılan ekranda ise “Sohbet Yedeği” kısmını seçiyoruz.
  • Açılan ekranda Google Drive ayarlarımız ve kocaman yeşil bir “Yedekle” butonu görüyoruz. Ayarlarınız yapılmışsa yedekle butonuna dokunduğunuzda işlem başlayacaktır.
  • Google Drive’a yedekleye bastığınızda açılan seçeneklerden yedekleme zamanlamasını yapabilirsiniz. Hesaplar kısmında Google hesabınızı kullanarak Drive’ı aktif edebilirsiniz. Yedekleme Bağlantısı kısmından Wi-Fi seçmeniz daha iyi olacaktır. Yoksa kendi internet paketinizden harcarsınız. Veriler yüksekse sıkıntı yaşayabilirsiniz.

 

Videoları yüklemek isterseniz muhakkak Wi-Fi ağınızı kullanın, oldukça büyük dosya boyutları olabilir. Bunun dışında yedekleri geri yükleme işlemi otomatik yapılır. Yeni bir telefonda oturum açtığınızda Google Drive hesabınız algılanır geri yüklemeyi isteyip istemediğiniz sorar. Geri yükle dediğinizde bütün verileriniz yeni telefonunuza geçmiş olur. İlk defa yedek alıyorsanız bu biraz sürebilir, telefonunuzun yeterince şarjı olduğundan emin olun. Yedekleme işlemi eski dosyaların üzerine yazdığı için değişiklikler kalıcı olur. Eski yedeklerinize ulaşamazsınız. Ve son olarak bu yedekleme işlemi whatsapp’ın uçtan uca şifreleme yöntemini kullanmaz.

iPhone Whatsapp Mesajlar Yedekleme

  1. iPhone kullanıcıları ise iCloud üstünden bu işlemi gerçekleştiriyor. İlk önce Whatsapp Ayarları butonuna dokunuyoruz.
  2. Daha sonra Sohbetler ve Sohbet Yedekleri menüsüne giriyoruz.
  3. Buradan Şimdi Yedekle butonuna dokunduğunuzda iCloud hesabınıza mesajlarınız ve medyalarınız otomatik olarak yedeklenir.
  4. Buradaki menülerden yedekleme zamanlamasını, nelerin yedekleneceği ve Wi-Fi kullanımı gibi ayarları seçebilirsiniz.

Android’de olduğu gibi yedeklemeyi ilk defa yapıyorsanız dosya boyutu ve internet hızınıza göre işlem biraz uzun sürebilir, telefonunuzun şarjını kontrol etmenizde fayda var. Bunun dışında IOS 7 veya daha güncel bir sürüme sahip olmanız gerekiyor. iCloud hesabınızın aktif olması ve hep telefonunuzda hem de Cloud hesabınızda yeterince boş alan olması gerekiyor.

İşlemleri doğru yaptıysanız konuşma geçmişinizi geri getirmek için tek yapmanız gereken şey uygulamayı silip geri yüklemek. Telefonunuzu doğruladığınızda ekranda mavi renkte Sohbet Geçmişini Geri Yükle butonunu göreceksiniz. Buna dokunduğunuzda tüm geçmişiniz otomatik olarak tekrar yüklenecektir.

Hem Android hem iOS için önemli bir hatırlatmada bulunalım, geri yükleme işlemi sırasında hayıra basarsanız daha sonra tekrar geri yükleyemezsiniz. Buna dikkat edin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ