Mobil Uzman

Whatsapp Mesaj Arşivi Nedir, Nasıl Bulunur ?

Whatsapp Mesaj Arşivi Nedir, Nasıl Bulunur ?

Günümüz teknoloji dünyasında en çok kullanılan uygulamalardan bir tanesi anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp ‘tır. Anroid ve İOS işletim sistemine sahip telefonlarda kullanılabilen uygulama, telefonun kendi uygulama mağazasından temin edilebilir. En çok tercih edilen anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp , dünya genelinde iki milyardan fazla insan tarafından kullanılmaktadır. Mesajlarda sunulan farklı seçenekler ise uygulamayı cazip kılmaktadır. Sesli mesaj gönderme, fotoğraf ya da ses dosyası gönderebilme, farklı emojiler kullanabilme, pdf ya da diğer dosya uzantılarını paylaşabilme, video çekip gönderebilme gibi yenilikçi adımlar ile WhatsApp son derece aktif bir şekilde günlük yaşantımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Özellikle son dönemde yaptığı sesli arama ve görüntülü sohbet gibi özelliklere ek olarak geliştirdiği grup görüntü konuşma desteğiyle WhatsApp yeniliklere devam etmektedir.

WhatsApp Sohbet Özelliği

WhatsApp üzerinden sohbete başlayabilmek için öncelikle bir akıllı telefona sahip olmak gerekmektedir. Akıllı telefonun kendi uygulama mağazası üzerinden uygulama indirildikten sonra kayıt yapılarak WhatsApp kurulumu tamamlanır. Sohbet uygulamasını kullanabilmek için rehberinizde kayıtlı olan, mesajlaşmak istenilen kişinde WhatsApp kullanması gerekmektedir. WhatsApp kullanmasını istediğiniz kişileri de kısa mesaj aracılığıyla uygulamaya davet edebilirsiniz. Sohbete başlamak için rehberinizden WhatsApp kullanan birisini seçtikten sonra mesajlaşmaya başlayabilirsiniz. Uygulama, internet desteği gerektirdiği için internet bağlantısı olmadan kullanılamaz. Wifi ya da hücresel veri aracılığıyla internete bağlanarak WhatsApp kullanıma hazır hale gelebilmektedir.

Sohbetlerde Kullanılabilecek Alternatifler

Mesajlaşmaya başladığınızda sürekli yazmaktan sıkılırsanız ya da konuşmaya renk katmak isterseniz, karşınızdaki kişiye fotoğraf, video ya da sesli mesaj gönderebilirsiniz. Fotoğraf ya da video göndermek için + şeklinde işaretten destek alarak ekle seçeneğini kullanabilir ve galerinizden fotoğraf ya da video gönderebilirsiniz. Ayrıca ses kaydı yaparak da zamandan tasarruf edebilirsiniz. Yeni uygulanmaya başlayan grup görüntülü konuşması da dahil olmak üzere görüntülü veya sesli arama yapabilir, sohbetlerinizde duygularınızı yansıtan farklı emojiler kullanabilir ya da dosya paylaşım aracı olarak WhatsApp ‘ı tercih edebilirsiniz. Mesajlarınızı GIF ya da düzenlenen fotoğraf ya da resimlerle de renklendirebilmek mümkündür. İstediğiniz taktirde ise eski konuşmalarınız mail üzerine depolayabilir ya da uygulama içerisinde arşivleyebilirsiniz.

Whatsapp’ta Sohbetleri Arşivlemek

Sohbet arşivleme özelliği sayesinde, sohbetler ekranından arşivlemek istediğiniz sohbetlerinizi seçerek gizleyebilir ve daha sonra ihtiyacınız olduğunda arşivlenmiş olan sohbetlerinize tekrar ulaşabilirsiniz. Sohbetlerinizi düzenlemek istediğinizde seçtiğiniz sohbeti daha iyi hale getirmek için grup veya kişi sohbetlerinizi arşivlemeniz WhatsApp içerisinde mümkündür. Sohbet arşivleme grup veya kişi sohbetlerinizi silmez veya icloud gibi yedekleme programlarına yedeklemez. Sohbet arşivleme her telefon için kullanılamamaktadır. Örneğin İOS işletim sistemleri için eski modellerde kullanılamaz ve İos 7 ve üzerinde sohbetleriniz arşivlenebilmektedir.

Whatsapp Mesaj Arşivi Nedir, Nasıl Bulunur ?

Whatsapp’ta Sohbetleri Arşivlemek İçin Ne Yapılmalıdır?

Sohbetlerin bulunduğu ekranda, arşivlemek istediğiniz sohbetin üzerinde parmağınızı sağdan sola doğru kaydırmanız yeterlidir. Parmağınızı kaydırdıktan sonra iki seçenek ekranda gözükecektir. Seçeneklerden ”Arşivle” seçeneğini seçtiğiniz takdirde sohbetiniz arşivlenmiş olacaktır. Ayrıca ayarlar seçeneği üzerinden isteğiniz doğrultusunda ”Tüm sohbetleri arşivle” seçeneğini tıklayarak tüm sohbetlerinizi de arşivleyebilirsiniz. Arşivlenmiş sohbetleriniz silinmediği için tekrar geri getirebilirsiniz. Zira arşivlediğiniz sohbet, sohbet ekranından düştükten sonra aynı kişiye tekrar mesaj yazmak istediğinizde arşivlenmiş eski sohbetleri de görebilirsiniz. Arşivlenmiş tüm sohbetlerinizi de tekrar arşivden çıkarmanız ya da arşiv sohbetlerini bulmanız mümkündür. Arşivlenmiş tüm mesajlar telefondan ya da yedekleme yapıldıysa telefon hafızasından ya da hafıza kartından silinmemiş olacaktır. Bu nedenle mesajların silinmesi ve mesajların arşivlenmesinin farklı şeyler olduğunu hatırlatmakta fayda var. Telefonundan bir mesajı sildiğiniz zaman sohbetinizi geri getirmek için kolay olmasa da farklı seçenekler mevcuttur.

Whatsapp’ta  Arşivlenmiş Sohbetleri Bulma

Arşivlediğiniz mesajları görmek için sohbetler ekranını açtıktan sonra ekranı yukarı doğru kaydırılması ve tekrar aşağı doğru çekilmesi, arşivlenmiş sohbetleri sizlere gösterecektir. Bu aşamaya geldikten sonra Arşivlenmiş Sohbetler seçeneğine dokunarak bir sohbeti arşivlerden çıkarabilirsiniz. Ayrıca daha önce de belirttiğimiz gibi bir mesajı arşivlediğinizde, o mesajın sahibinden mesaj aldığınızda ya da siz aynı kişiye mesaj gönderdiğinizde, arşivlenen mesajları görebilir ve arşivlerden çıkarabilirsiniz. Yani arşivlenmiş sohbet, aynı sohbetten tekrar mesaj alındığında arşivden çıkmış olacaktır. Bunun yanında bir kişinin adı veya o kişiye ait sohbetinizi arayarak da manuel olarak sohbeti arşivden çıkartmanız mümkündür.

Anlatıldığı üzere WhatsApp üzerinden sohbetler arşivlenebilir ve arşivlenen mesajlar tekrar geri getirilebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ