Mobil Uzman

VR Teknolojileri Yenilikte Sınır Tanımıyor

VR Teknolojileri Yenilikte Sınır Tanımıyor

Yeni nesil VR (sanal gerçeklik) ve AR (arttırılmış gerçeklik) teknolojileri, bilgisayar ve görsellik teknolojilerinin kullanımında sınır tanımıyor. Bu yeni teknolojiler artık sadece konsol veya bilgisayar oyunlarında değil, pazarlama çalışmalarından yeni ürünlerin tanıtımlarına hatta film izlemekten tıp öğrencilerinin eğitimine kadar hayatın neredeyse her alanında kullanılmaya başlandı.

VR Teknolojileri Yenilikte Sınır Tanımıyor

VR Teknolojileri

Kimilerine göre bu devrimsel teknoloji tarım ve sanayi devriminden sonra meydana gelmiş en büyük gelişme bile olabilir. VR ve AR teknolojileri dünyayı gelecekte nasıl göreceğimizi belirleyecek. Bilhassa yerli ve yabancı teknoloji şirketleri, mühendislik projeleri geliştiren firmalar ve makine üreticileri ve bilhassa emlak şirketleri bu teknolojilere ve bunların altyapılarına çoktan yatırım yapmaya başladılar.

Yapılan araştırmalara göre bu tip teknolojilerin donanımsal sanayi de yakın gelecekte en az %30 büyüyecek. Dolayısıyla bu alanda da yeni bir pazar ortaya çıkacak ki şimdiden çıkmaya başladı bile. Birçok araştırmacıya göre bu teknolojiler şu an emekleme aşamasında aslında. Yakın gelecekte bilhassa uzaktan eğitimde ve sinema endüstrisinde tamamen bu teknolojiler kullanılacak. Bugün birçok fuarda firmaların yeni ürünlerini; örneğin yeni makinelerini veya otomobillerini bu teknoloji ile tanıttıklarını görüyoruz. Aslında bu yapılan VR teknolojilerinin sadece başlangıç sunumu olarak düşünülebilir. Zira bu teknolojilerin yakın gelecekteki kullanımı hayatımızı baştan şekillendirecek gibi görünüyor.

VR Gözlükler 

Yakın gelecekte bir ofiste çalışan kişiler sabah AR gözlüklerini ve kuklalıklarını takıp evlerinde aynen ofiste gibi çalışmaya başlayacak. Hatta ofisinin içinde gezebilecek veya toplantıya çağırıldığında toplantı odasında bekleyen arkadaşlarını yanına gidip toplantı yapacak. Diğer yandan özellikle satış işiyle uğraşanların artık müşterilerin ofislerine trafikte gidip toplantı yapmasına gerek kalmayacak. Karşılıklı randevulaşarak müşterinizi sanal ortamda ziyaret edecek, ürün sunumu yapabilecek ve sipariş alabileceksiniz. Bu gibi şeylerin henüz uzak olduğunu düşünenler şu anki başlangıç düzeyindeki AR ve VR uygulamalarına baktığında eminiz ki fikirlerini hemen değiştirecektir.

Esas olarak VR sunum teknolojileri pazarlama konusunda çoktan uygulamaya başladı bile. Hemen hemen tüm firmalar öyle veya böyle bu teknolojiler ile yapacakları pazarlama altyapısına yatırım yapıyorlar. Bilhassa BtoB satış operasyonu yürüten firmalar bu teknolojilerden hem müşterilerine daha etkin sunum yapabilmek için hem çok ciddi bir vakit kazanımı elde edebilmek için hem de biraz müşterilerini etkileyebilmek için bu VR teknolojilerden yararlanıyor.

VR ve AR teknolojilerinin asıl vurucu yanı ise bu denli çığır açan bir teknoloji olması karşılık maliyetlerinin çok düşük olması hatta eski tip pazarlama faaliyetlerine göre çok düşük maliyetler ile hayata geçirebilmeleri. Zira basit ve kolayca yazılabilen bir uygulama ile kilometrelerce uzakta bulunan potansiyel müşterinize en son yaptığınız teknenizin içinde gezme ve hatta tekneyi motorunun en ince parçalarına kadar inceleme fırsatı sunuyorsunuz. Hatta alıcınıza rüzgarlı bir havada bir yelken turu bile attırmanız mümkün. Böyle olunca alıcıların hem satıcı firmaya olan bakış açıları değişiyor hem de karar verme süreçleri olumlu yönde hızlanıyor.

VR Teknolojileri Yenilikte Sınır Tanımıyor

Giyilebilir Teknolojiler

AR teknolojilerinin bilgisayar oyunlarında uzun süredir kullanıldıklarını zaten biliyoruz ancak bu teknolojilerin oyun dünyasında yapacağı iş henüz yeni başladı. AR ve VR teknolojileri her geçen gün daha interaktif hale geliyor ve daha çok giyilebilir teknolojiler ile desteklendikçe yakın zamanda oyunlar ile gerçek hayat ayırt edilmez hale gelecek. Esas olarak hareket tabanlı oynan oyunlar oyucu tarafında algılanan etkileşim açısında istenen düzeyde değil. Zaman içerisine darbe hissi, koku ve gerçek zamanlı ses teknolojileri ile oyuncular gerçek dünyada mı yoksa arttırılmış gerçeklikte mi olduklarının farkında olamayacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ