Mobil Uzman

Vodafone İnternetim Çabuk Bitiyor! İnternet Paketim Çabuk Bitiyor Sorunu Çözümü

Vodafone İnternetim Çabuk Bitiyor Özellikle faturalı hat kullananlar faturam yüksek gelmesin diye büyük bir telaş içerisinde. Bu nedenle de internet kullanımları sıkıntı olabiliyor.

Cep telefonumuzdan internete bağlanmak bazılarımızın için ızdırap olabiliyor. Çünkü internetim bitecek korkusu var ve bu nedenle internet harcamalarını kısıtlı olarak yapıyorlar. Vodafone İnternetim Çabuk Bitiyor Özellikle faturalı hat kullananlar faturam yüksek gelmesin diye büyük bir telaş içerisinde. Bu nedenle de internet kullanımları sıkıntı olabiliyor.

Son dönemde Vodafone hat kullanan kişiler internet paketim çabuk bitiyor diyerek çok sayıda konu açmaya başladı. Faturalı ya da hazır kart fark etmeden Vodafone hat kullanıcıları hızlı tükenen internetten şikayet etmeye devam ediyor. Bizlerde sizlere bu yazımızda bu konular ile alakalı tüm detayları vereceğiz. Vodafone İnternetim Çabuk Bitiyor! İnternet Paketim Çabuk Bitiyor Sorunu Çözümü ve diğer merak edilenler haberimizde yer alıyor.

Mobil veri Kullanım Takibi

Eğer Wifi üzerinden bir bağlantı yapmıyorsanız kesinlikle mobil veri kullanımını akıllıca yapmalısınız. Aksi takdirde sorun yaşamaya devam edersiniz. Bu nedenle, mobil veri kullanımını doğru şekilde yapmalı ve takip etmeliyiz.

Vodafone İnternetim Çabuk Bitiyor-1

Mobil veri Kullanım Takibini telefonlardan yapabilirsiniz. Hangi uygulamanın ne kadar internet yediğini de yine siz bilirsiniz. Bu nedenle kontrol mekanizmasını iyi yapın. Ayarlar / Ağlar / Mobil Veri kısmına giriş yapın. Buradan internetinizi nasıl ve nereye kullandığınızı göreceksiniz.

Videolu uygulamalar, Youtube gibi mecralar çok fazla internet tüketir ve eğer Wifi bağlantısı yapmıyorsanız buralardan uzak durmanızda yarar vardır.

Vodafone İnternetim Çok Çabuk Bitiyor

Vodafone ile alakalı genel sorunların başında ‘internetim çok çabuk bitiyor’ geliyor. Bu sorun ile alakalı geçmiş dönemde de çok fazla şey konuşulsa da 2020 yılında bu sorunu ele alan ilk site olarak da dikkatleri üzerimize çektik.

Vodafone müşteri hizmetlerini aramak ya da Vodafone bayilerine gitmek çözüm olmuyor. Bununla alakalı yapılacak ana çalışma sürekli olarak mobil veriyi kontrol altında tutmak gerekiyor. Siz gün sonunda ne kadar internet kullandığınız kontrol ederek bir çözüm bulabilirsiniz. Ayrıca hangi uygulamanın ne kadar internet yediğini de görerek o uygulamaları kullanma konusunda daha dikkatli olabilirsiniz. Birde günlük kota koyabilirsiniz. 300 MB sınırını aşınca telefonunuzun sizi uyarması gibi bir durum söz konusu olabilir. Vodafone müşteri hizmetlerini arayarak detaylıca bilgi de alabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ