Mobil Uzman

Twitter Smileyleri

Twitter Smileyleri

Dijital ortamda duygularını ifade etmekte kelimelerin yetersiz kaldığı noktada emoji ve smileylere başvuruyoruz. Anlık duygu durumunu, emojiler kadar iyi anlatabilen başka seçenek bulmak zordur. Hayatın her alanında, gün içinde kullandığımız kelimelerin arasına sıkıştırdığımız smileylerle karşı tarafa ne hissettiğimiz anlatmaya çabalarız. Bu da smiley gibi simgelerin ne kadar vazgeçilmez hale geldiğini açıkça gösteriyor. Twitter’ da yapılan paylaşımlarda yüz ifadeleri (emoji) ekleme özelliği, mobil cihazlardaki klavyede kullanıma hazır halde bulunduğundan dolayı kolayca kullanılmakta fakat masa üstü bilgisayarlarda smiley ve benzeri simgeler eklemek, mobil telefonlarda olduğu kadar pratik değildir. Çünkü web ortamında smiley simgeleri paylaşmak, Twitter tarafından henüz desteklenmemiş bir hizmettir. Masa üstü ve diz üstü bilgisayarlardan tweetlere smiley eklemek için bir kaç yöntem bulunuyor.

Twitter Smileyleri

Twitter Smiley Nasıl Yapılır?

İlk olarak, twitter kullanıcıları tarafından sık kullanılan getemoji.com sitesinden emojilere ulaşmak mümkündür. İstendiği takdirde, getemoji.com sitesinden başka alternatifler de kullanılabilir. Sayfada, kategorilere ayrılmış binlerce simge bulunuyor. Yapılması gereken tek şey, sitede bulunan smiley veya herhangi bir simgeyi kopyalayarak tweete yapıştırmaktır. Kopyalama işlemi sırasında simge siyah kutucuk şeklinde gözükebilir. Tweet paylaşımı yapıldığı anda, twitter’da kendi görüntüsüne kavuşur. Twitter smileyleri düne kadar her platformda düzgün şekilde görünmüyor iken, uygulamaya eklenen özellikle artık mobil ortamda paylaşılan bir smiley, rahatlıkla web ortamında da gözükebiliyor. Kopyala-yapıştır tekniği kullanarak oluşturulan emojilerde, kaynak bakımından daha çok seçenek bulunuyor. İstediğiniz sayfadan istediğiniz simgeyi alıp Twitter platformunda paylaşmak istediğiniz tweetlere yapıştırarak kullanabiliyorsunuz. Daha zengin bir smiley ve emoji koleksiyonuna sahip olmuş oluyorsunuz.

Twitter’da Kullanılan Smileyler

İkinci olarak, Google Chrome üzerinden kurulan eklentiyle emoji kullanmaktır. Bunun için öncelikle Google Chrome tarayıcıya, Emoji Extension for Twitter eklentisi yüklenmelidir. Eklentiyi tarayıcıya kurmak için, Chrome web mağazasına girerek buradan arama özelliğini kullanarak eklentiyi seçiyoruz. Eklentinin yanında bulunan Chrome’a ekle üzerine tıklayarak uzantıyı ekliyoruz. Yükleme işleminden sonra ekranda uzantın eklendiğini söyleyen bir kutucuk gözüküyor. Ardından, eklentiyi kullanmak için tarayıcıda sağ üst menüde beliren emoji ikonuna tıklıyoruz. İstenildiği takdirde, Chrome web mağazasına giderek farklı eklentilerle smiley eklentileri yüklenebiliyor. Bu tamamen kullanıcının memnuniyet seviyesine göre değişiyor. Web mağazasında sayısız eklenti alternatifi, meraklıları için oluşturulmuş. Sistemi yavaşlatan eklentilerin kullanılması pek tavsiye edilmiyor.

Smiley veya (emoji) yüz ifadeleri teknik olarak yazı karakteridir. Web platformunda yazı karakterlerinin görsel bir karşılığı bulunuyor. Fontlar paylaşıldığında, görsel bir karşılık buluyor. Böylece emoji ve smiley oluşuyor. Bu durumda kopyala-yapıştır tekniğiyle istediğimiz her simgeyi, Twitter ortamında paylaşabiliyoruz. Twitter’da kullanılan smileyler, kalpler, çiçekler, nesneler, bayraklar, eşyalar vb. gibi simgelerle, 140 karakter sınırını geçmeyecek şekilde kendini ifade etmek, yeni nesil yazı şekline dönüşüyor. Yüzlerce emoji ve smiley arasından hangisi seçilirse seçilsin, emojiler duygu paylaşımını artırarak amaca hizmet ediyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ