Mobil Uzman

TTNET Wifi Modem Şifre Değiştirme

TTNET Wifi Modem Şifre Değiştirme

Wifi şifre değiştirme ve TTNET şifresi değiştirme işlemlerini anlattık. Airties, TP-LINK, ZTE ve Zyxel modemlerde wifi şifresi nasıl değiştirilir?

Wifi şifre değiştirme işlemlerinde kullanıcıların zorlandığı ve bilmediği düşüncesinden yola çıkarak bu yazımız da wifi şifresi değiştirme işlemini resimli bir şekilde anlatmaya çalıştık.

Günümüz teknolojisinin ilerlemesi ile birlikte kablolu internet devri de neredeyse sonlanmaya başladı. Wifi kullanımının üst seviyelere çıkması sonucu kullanıcılar kablolu internet kullanımını bırakıp, kablosuz internetin sunduğu kolaylıkları da göz önünde bulundurarak tercihini wifi’den yana kullanmaya başladı. Tabii bu wifi kullanımının yükselmesi sonucu güvenlik problemleri de meydana geldi.

Eğer ki wifi şifrenizi unuttuysanız veya şifrenizi başka birilerinin kullandığı düşüncesine sahipseniz hemen wifi şifre değiştirme işlemini uygulamanız gerekmektedir. Ayrıca böyle durumlarla karşılaşmadığınız zamanlar da bile belirli aralıklarla modem şifre değiştirme işlemini uygulamanızı tavsiye ederiz. Örneğin; oturduğunuz apartman da diğer kişilerin wifi şifrenizi kırıp internetinizi kullanabileceğini unutmayın. Belirli zaman aralıklarında ttnet şifre değiştirme işlemini uygularken şifrenizi zor tercih edilebilen seçeneklerden oluşturmanız oldukça önemlidir.

Yazımız da en popüler modemlerden bahsetmek istedik. Bu modemler; Airties, TP-LINK, ZTE ve Zyxel seçenekleridir. Modem çeşitlerinin şifre değiştirme işleminin nasıl gerçekleştiğini biliyor musunuz?

WİFİ

Wifi Şifre Değiştirme

İlk işlem olarak modeme bağlanıyoruz. Modeme bağlanabilmek için tarayıcınıza kullandığınız modemin ip’sini yazmanız gerekmektedir. Piyasada var olan farklı modem ip adresleri;

192.168.1.1

192.168.1.2

192.168.2.1

Bu IP adreslerinden herhangi birini girdiğinizde karşınıza yukarıdaki gibi ekran görüntüsü gelecektir. Bu gelen pencere de kullanıcı adı ve şifre girilecek bölüm gelmektedir. Genellikle modem kullanım kılavuzun da bu bilgiler yazar fakat çoğunlukla kullanıcı adı : admin ve şifre: admin şeklinde veya ‘admin’, ‘ttnet’ şeklinde olmaktadır.

Bilgilerinizi girdikten sonra karşınıza gelecek ekranda direkt olarak kablosuz şifre diye bir alan var. Şifrenizi bu bölümden değiştirebilirsiniz. Ekranında bu görüntü gelmeyen kullanıcıların standart menüler de kablosuz ayarları aramaları gerekir. Zaten kablosuz ayar kısmını bulduktan sonra ekranda yine şifrenizi göreceksiniz.

Şifre oluşturma işleminde büyük/küçük harf, sembol ve rakam kullanmaya dikkat edin. Yukarıda belirttiğimiz üzere şifre kırma işlemi piyasada çoğalmaya başladı.

Airties Modem Wifi Şifresi Nasıl Değiştirilir? 

Airties WİFİ Şire Değiştirme

 1. Modeme bağlanabilmek için tarayıcı da arama kısmına 192.168.2.1 yazarak giriş yapmanız gerekir.
 2. Giriş bilgileri için kullanım kılavuzunda belirtilen bilgileri deneyebilirsiniz. Ayrıca kullanıcı adı bölümüne admin, şifre bölümüne admin seçeneklerini de deneyebilirsiniz.
 3. Karşınıza gelen pencereden Kablosuz / Kablosuz Ağ Ayarları kısmını takip etmeniz gerekir.
 4. Güvenlik bölümünde WPA/WPA2 seçenekleri alanında yeni bir şifre belirleyerek işlem tamamlanabilir.

TP-LINK Wifi Şifre Değiştirme

TP-LINK Wifi Şire Değiştirme

 • TP-LINK modem arayüzüne giriş yapabilmek için 192.168.1.1 IP adresini kullanmalısınız.
 • Wifi şifre değiştirme giriş bilgileri bölümünde kullanıcı adı ve şifre alanını ‘admin’ olarak girebilirsiniz.
 • Giriş yaptıktan sonra modem ara yüzünde yer alan kablosuz internet bölümüne tıklayın ve WPA kısmını mutlaka aktif edin.
 • Karşınıza gelen penceren ön paylaşım anahtarı seçeneği için yeni bir parola belirledikten sonra işlemi kaydedip sonlandırabilirsiniz.

ZTE Modem Wifi Şifre Değiştirme

ZTE WİFİ Şire Değiştirme

 1. ZTE modemler de wifi şifresi değiştirebilmek için ilk olarak 192.168.2.1 IP adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 2. Sonra karşınıza gelen pencereden kullanıcı adı ve şifrenizi girebilirsiniz. Eğer ki fabrika ayarlarındaysanız hem kullanıcı adı hem de şifreyi ‘admin’ olarak girebilirsiniz.
 3. Karşınıza gelen ara yüzün menü alanında Ağ / WLAN / Güvenlik yolunu takip etmelisiniz.
 4. WPA giriş şifresi yazan kısmında yeni bir parola belirleyip, işlemi kaydederseniz şifre değiştirme işlemini başarı ile gerçekleştirmiş olursunuz.

Zyxel Modemde Wifi Şifresi Değiştirme

Zyxel WİFİ Şire Değiştirme

 • Zyxel modem arayüzüne giriş yapabilmek için 192.168.1.1 adresini kullanmalısınız. Bu IP adresi ile modem arayüzüne giriş yapabilirsiniz.
 • İlk kullanmaya başladığınız dönemde giriş bilgilerini değiştirmediyseniz bilgileri kullanıcı adı : admin ve şifre: ttnet olarak girebilirsiniz.
 • Karşınıza gelen pencerenin menü kısmında kablosuz internet sekmesini tıklamanız gerekir.
 • İşlemi tamamladıktan sonra açılacak sayfadan otomatik şifre oluştur bölümünü mutlaka kaldırın ve yeni bir parola belirledikten sonra kaydederek güvenli bir şekilde çıkış yapabilirsiniz.

Wifi Şifre Değiştirme Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Wifi şifre değiştirme gibi işlemleri kolay bir şekilde anlatımının modem yanında verilen kılavuz da detaylı bir şekilde anlatıldığını sakın unutmayın.

-İnternet sağlayıcınızın ttnet olduğunu kesin olarak emin olun.

Modem şifresini değiştirme aşamasında büyük-küçük harf, rakam ve sembol kullanımına dikkat edin.

-Son olarak modeminize giriş yaptığınızda ağ içerisinde kimlerin var olduğunu gözlemleyerek bu kişilerin aktif olarak kullanım gerçekleştirip gerçekleştirmediklerini kontrol edin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. NECMETTİN SARI dedi ki:

  Açıklama gayet net.Fakat, servis sağlayıcı TTNet olmadığı için, @ttnet yazan bölüme giriş yapamıyorum. Bu nedenle ZXV10 W300 modeli modemi kullanamıyorum.@ttnet yazısını nasıl kaldırıp yerine @vodafone yazdirabilirim?

BİR YORUM YAZ