Mobil Uzman

Tik İşareti ( Onay İşareti ) Klavyede Nasıl Yapılır?

Tik İşareti ( Onay İşareti ) Klavyede Nasıl Yapılır?

Tik işareti nasıl yapılır sorusunun ve tik işareti excel, tik işareti kopyala, excelde ok işareti, Word tik işareti cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bütün kullanıcıların merak ettikleri bir konu aslında tik işaretinin nasıl yapıldığı konusu. Şimdi de sizlere bilgisayarın klavyesinden özel sembol olarak adlandırılan check mark işaretinin nasıl yapıldığını anlatacağım. Elbette yazı içerisinde bazı pratik ipuçlarını da sizlere vereceğim.

Öncelikle Word, Excel ve diğer yazı yazma programları notepad ve metin belgesi olmak üzere tüm kullanıcıların kullandığı üzere siz de tik işareti kullanmak isteyebilirsiniz. Ok işaretini klavyeden veya ascii kod kullanımı yolu ile hemen yapabilirsiniz.

Tik işaretini yapmak için bir diğer yolda kopyala yapıştır ile yapılan bir yöntemdir. Tik işareti kopyala yöntemi ile bu işareti dilediğiniz bir yere yapıştırarak kullanabilirsiniz.

Şimdi ise okey işaretinin hem klavyeden nasıl yapıldığını hem de Unicode kodu ile yapımını sizlere anlatmaya çalışacağım.

Tik İşareti Nasıl Yapılır?

Gelelim şimdi tik işareti nasıl yapılır sorusuna… Bilgisayar ortamında klavyede tik işareti yapabilmek için Alt + 0252 karakter kodunu kullanarak bu işareti yapabilirsiniz. Ayrıca Alt tuşuna basılı tutup Numlock’un açık olduğu durumlarda 0252 sayısı tuşlamanız durumunda yine onay simgesini başarı ile yapmış olacaksınız. Bu yolu izlediğiniz halde karşınıza başka karakterler çıkıyorsa eğer yazmış olduğunuz karakter kodunu başka yere kopyala yapıştır yöntemi ile taşıyın. Bu taşıma sonucunda istediğiniz karakterin ortaya çıktığını görmüş olacaksınız.

Bilgisayar > Tüm Programlar > Donatılar > Karakter yolunu izleyerek Unicode sistemi ile tik işaretini bulabilir ve istediğiniz yere kopyala yapıştır işlemini uygulayabilirsiniz.

Excel ve Word Programlarında Tik İşareti Yapma

Tik işareti işlemini hem Word hem de Excel ortamında gerçekleştirebilirsiniz. Tik işareti Word işlemini iki farklı yolla gerçekleştirebilirsiniz.

Bildiğiniz üzere Windows üzerinde özel karakterleri kolaylıkla bulup ekleyebileceğiniz bir giriş alanı mevcuttur. Bu giriş ekranını açarak, font kısmında wingdings fontunu seçerek pencerenin sonlarında yer alan tik simgesine görebilirsiniz. Tabii ki bu fontun altında yer alan yüzlerce karakter mevcut, isteğinize göre onlardan birisini de kullanabilirsiniz.

Tik İşareti Yapma

Yukarıdaki anlatılan yöntem ile tik işaretini yapabilirsiniz. Ayrıca bu ekranda anlatılan yöntemi kullanmadan da tik işareti simgesini yapabilirsiniz. Word dosyası açık durumda iken font kısmından wingdings’i fontunu seçip, ‘ü’ tuşuna basmanız durumunda tik işareti simgesinin geldiğini göreceksiniz.

 Exel Tik İşareti

Excel tik işareti yapma konusunu da açıklamak gerekirse. Aslında Word sayfasında yapılan işlemin aynısı da Excel’de yapılmaktadır. Yukarıdaki ekranda görülen yöntemi hem Word hem de excel’de uygulayarak tik işaretini yapabilirsiniz. Ek olarak Excel üzerinden özel pencereler sekmesi üzerinden insert > symbol adımını izleyerek de bu işareti yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ