Mobil Uzman

Telefonumda Sürekli Reklam Çıkıyor, Reklam Engelleme

Telefonumda Sürekli Reklam Çıkıyor, Reklam Engelleme

Telefonda Sürekli Reklam Çıkması

Cep telefonu kullanımı akıllı telefonlar yönünde gelişme göstermiştir. Cep telefonlarında ios, android ve Windows tabanlı işletim sistemleri kullanılmaktadır. Bu işletim sistemleri için geliştirilen zararlı yazılımlar, malware yazılımların reklam sektörü tarafından kullanılmaya başlamıştır. Bu reklam içerikli yazılımlar işletim sisteminin tabanına girmekte ve yazılım çeşidi gün geçtikçe artmaktadır. Bu yazılımlar telefonun güvenliği konusunda da şüpheler oluşturmaktadır. Günümüzde akıllı telefonlarla özel bilgiler, kişisel hesaplar, banka işlemleri, sosyal medya gibi birçok bilgiler entegre edilmiş vaziyettedir. Bu bilgiler telefonda bulunmasında dolayı zararlı yazılımlardan kurtulmak güvenlik için önem arz etmektedir.

Reklam Çıkma Yazılımının Tespiti

Bu reklamları içeren zararlı yazılımın tespit edilebilmesinin birçok belirtisi bulunmaktadır. Reklam sektöründeki firmalar bu reklamlar sayesinde ürün pazarlamacılarından yüksek gelirler elde etmektedir. Bu gelirleri ise zararlı yazılımın yüklendiği telefondaki hareketleri takip ederek sağlamaktadır. Zararlı yazılım yüklenmiş olan telefonda yapılacak aramalarda sürekli reklam yapılan ürüne yönlendirmekte, kullanılan sosyal medya hesabında bu reklamlar aram yapmadan dahi sayfada belirmektedir. Bu reklamlardan kurtulmak için sosyal medya ayarlarından yararlanarak engellemeniz halinde bazen belirli bir süre görülmese de farklı zamanlarda ufak değişikliklerle karşınıza çıkmaktadır. Bu durumlara rastlanması halinde akıllı telefonunuza yüklenmiş bir zararlı yazılım olduğundan söz edilebilir.

Telefonumda Sürekli Reklam Çıkıyor, Reklam Engelleme

Reklam Engelleme Yöntemleri

Bu zararlı yazılımlardan kurtulmak çoğu zaman telefon üzerinden yapılan ayarlardan veya arama motoru ayarlarından yapmak sorunu çözmediği görülebilmektedir. Telefonda bulunan arama motorunun ön belleğini silmekte bazı durumlarda çözüm sağlayabilir. Ön belleği silmenin yöntemi cep telefonunuzun internet arama motoruna girerek ayarlar menüsünden arama geçmişini ve göz atma geçmişini silmek için tıklatın. Çıkan ibareleri okuyarak onaylayın.

Bu yazılımlardan kurtulmanın yöntemi ön bellek silinmesine rağmen giderilememesi durumunda, telefonun uygulama yöneticisinden kaldırmak gerekir. Uygulama yöneticisine girilerek belirsiz kaynaktaki uygulama kaldırıldığında soruna çözüm bulunabilir. Akıllı telefonunuzun ayarlar menüsüne giriş yaparak uygulamaları seçin. Uygulamaları yönet sekmesini tıklayarak telefonunuza yüklü olan tüm uygulamaları buradan görebilirsiniz.

Uygulamalar içerisinde yer alan seçenekler içerisinde uygulamanın kaynağı görülerek güvenilmeyen uygulamayı sil veya kaldır seçeneğini seçin. Çıkan uyarıları okuduktan sonra onaylayarak kaldırın. Bazı telefonlarda farklı isimlerde yer alsa da genelde uyarıların içerikleri okunduğunda yapılmak istenen işlem hakkında bilgi alına bilmektedir. İki değişiklik yapıldıktan sonra telefonu kapatıp açarak kullanıma başlayın. Reklam görülmeye devam etmesi halinde diğer yöntemlere geçin.

Reklam Engelleme Programı

Android telefonlar için malwarebytes programını Google play storeden indirin. Telefonunuzu taratın. Programın yaptığı taramada tespit edilen zararlı yazılım ekranda gösterilecek ve program tarafından silinecektedir. Çözüm sağlanmaması halinde diğer yönteme geçin.

Telefonumda Çıkan Reklama Karşı Fabrika Ayarlarına Dönüş

Telefonda çıkan reklama neden olan yazılımın ortadan kaldırılması için son çare fabrika ayarlarına dönmektir. Fabrika ayarlarına dönüş işlemi telefondan bazı bilgilerin silinmesine neden olacağından yedekleme yapmanız gerekmektedir. Yedekleme yapılmasından sonra android telefon menüsünden ayarları girin. Yedekleme ve sıfırlama seçeneğini seçin. Fabrika ayarlarına dönüşü tıklayın. Telefonunuz ilk aldığınız esnadaki ayarlara dönecektir. İos işletim sistemini kullanan telefonlarda ayarlar seçeneğini seçin. Genel sekmesini seçin. Telefonu sıfırla seçeneği seçin. Tüm içeriği ve ayarları silme seçeneğini tıklayın. Telefonunuzu tekrar kurarak kullanabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ