Mobil Uzman

Telefondaki Virüsleri Temizle (Kesin Yöntem)

Telefondaki Virüsleri Temizle (Kesin Yöntem)

Cep telefonları günümüzde sadece arama yapmak ve mesajlaşmak için değil; interneti mobilize bir şekilde kullanmak için de işlevseliğini sürdürüyor. Kullanıcılar günümüzde internet deneyimlerini daha çok mobil cihazlardan gerçekleştiriyor. Gerek sosyal medya deneyimini yaşamak gerekse web sitelerinde işlemler gerçekleştirmek için bilgisayarlardan daha çok cep telefonları tercih ediliyor. Bu nedenle cep telefonları güvenlik açıklarından, zararlı yazılımlardan ve virüslerden korumak çok da zor bir hal alıyor.

Cep telefonlarını virüslerden korumak için birtakım uygulamalar geliştirilmiş ve kullanılmakta. Aynı zamanda son dönemde geliştirilen cep telefonları içerisinde cihazların kendi güvenlik yazılımları da bulunmakta. Öncelikle telefonları zararlı verilerden nasıl korunması gerektiğini açıklayalım.

Telefondaki Virüsleri Temizle

Cep Telefonlarını Virüslerden Korumak İçin Neler Yapılmalı

Cep telefonlarını zararlı verilerden korumak için öncelikle güvenlikli olduğundan emin olunmayan web siteleri ziyaret edilmemelidir. Aynı zamanda sosyal medya kanallarından ‘tıkla’, ‘ziyaret et’ gibi komutlar içeren linkleri tıklarken dikkatli olunmalıdır. Bunlarla birlikte bürokratik işlemlerin gerçekleştirildiği ya da bankacılık işlemlerinin yürütüldüğü uygulamaların kullanılması durumunda cep telefonlarının tam donanımlı güvenlik yazılımına sahip olması gerekiyor.

Cep Telefonlarında Virüsleri Silen Uygulama

Birçok kullanıcının cep telefonları günümüzde virüslere maruz kalıyor. Bu durum cihazın donanımsal ve yazılımsal yeterliğine zarar verdiği gibi kişisel güvenlik verilerinin de tehlike altına girmesine neden oluyor. Bu nedenle geliştirilen birtakım uygulamalar telefonlarda bulunana zararlı yazılımları siliyor ve çok daha güvenli bir mobil cihaz deneyimi yaşanmasına olanak sağlıyor.

Cep telefonlarındaki virüsleri silen uygulamalardan bazıları şu şekildedir; Avast, Clean Master, Kaspernsky… bu uygulamalar dışında birçok uygulama daha bulunmaktadır. Ancak cihazınıza yükleyeceğiniz her uygulamada olduğu gibi anti-virüs uygulamalarını yüklerken de mutlaka güvenilirliğinden emin olmak gerekmektedir. Aksi halde cihazını yavaşlayabilir, şarjı çabuk tükenebilir, hızlı bir şekilde ısınabilir ve donmalar olabilmektedir.

Telefondaki Virüsleri Temizle

Gerek IOS gerekse Android işletim sistemi ile çalışan cihazların bütününde mutlaka güvenlik taraması sık sık yapılmalıdır. Cihazda biriken çerezleri silme ve uygulama arkaplanlarını silme gibi işlemler de telefonun yavaşlamasını önlemede etkendir.

Cep telefonlarının korunması gereken birtakım alanları bulunmaktadır. Bu alanların başında; bankacılık işlemlerinin gerçekleştirildiği uygulamalar, video ve fotoğraf kamerası, e-posta uygulamaları ve kişisel mesajlaşmaların gerçekleştirildiği uygulamalardır. Bu alanların korunması öncelikli olmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ