Mobil Uzman

Telefon Bataryası Nasıl Korunur?

Teknolojinin günümüzde hızlı şekilde farklı bir yere doğru evrilmesinin sonucu olarak bilgisayarlar cebimize girmiş durumda. Cep telefonlarımızdan bilgisayar ile yaptığımız çoğu şeyi yapabiliyor olmamız bize büyük kolaylık ve kullanım imkanı sunmaktadır. Telefonlar ne kadar yoğun kullanılırsa o kadar hızlı şekilde tahrip olarak sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bunlardan bir tanesi de batarya problemleridir. Bataryaların telefonlarla yaptığımız dizi ve film izleme gibi aktiviteler telefonların bataryalarının adeta düşmanıdır. Hızlı şekilde deşarj etmek telefon bataryalarına ciddi zararlar vermekte ve kısa süre sonra şarj tutmamaya başlamaktadır. Telefon bataryalarını korumak için sizlere farklı öneriler ve fikirler sunmak istedik. Dilerseniz telefon bataryalarınızı nasıl daha iyi koruyacağınıza ilişkin detaylara geçelim.

Telefon Bataryası Nasıl Korunur?

Batarya Performansını Korumak İçin

Kullanmadığınız Tüm Uygulamaları Silin

Telefonlarımızın düşmanı olan kullanılmayan uygulamalardır. Telefon uyku modunda bile işlemciyi kullanarak batarya performansını kötü etkilemektedir. Şöyle bir örnek verirsek; Telefon şarjınız yoğun kullanımda 8 saat idare ediyor diyelim. Telefonunuzdan hiç kullanmadığınız 10 uygulamayı silmek size ekstra 1 saat daha kullanım ömrü sunabilmektedir. Çünkü uygulamaları her ne kadar kullanmasanız bile uygulama ile ilişkili işlemler arka planda devam etmekte, bu da işlemciyi yormaktadır. Böylece telefon bataryaları da bu durumdan kötü etkilenmekte, deşarj süresini kısaltmaktadır.

Deşarj Ömrüne Dikkat

Telefon pillerinin belli bir deşarj ömrü vardır. Firmalar genellikle 500 deşarj garantisi vermektedir. Sıfır telefon bile alsanız 500 deşarj döngüsünü aştıktan sonra garanti kapsamından çıkmaktadır. Bu yüzden telefonlarınızın pilini ne kadar uzun sürede bitirirseniz o kadar ömrünü de uzatmış olursunuz.

Dizi ve Film izlemek İçin Farklı Alternatiflere Yönelin

Telefondan medya oynatmak ve uzun süre ekranın açık kalmasını sağlamak yerine farklı alternatiflere yönelin. Aynı medyaları televizyon ve bilgisayar gibi ortamlarda oynatın.

Telefon Şarja Takılıyken Kurcalamayın

Günlük yaşamımızda hayati önem taşıyan telefonlarımızı şarja bağlıyken kurcalamamak her ne kadar mümkün olmasa da bu durumu en aza indirmek gerekiyor. Çünkü pil şarj olurken kurcalamak, pili kötü etkilemekte ve şarjın az gitmesini ortaya çıkarmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ