Mobil Uzman

Sistem Ul Durduruldu Hatası ve Çözümü (2019)

Sistem Ul Durduruldu Hatası ve Çözümü (2019)

Bugünlerde tüm android cihazlarda görülen “Sistem UI durduruldu ve cevap vermiyor” hatası tüm kullanıcıların korkulu rüyası haline geldi. Başta virüs olduğundan şüphelenilse de aslında hata virüs kaynaklı değil. O yüzden daha fazla endişelenmeye gerek yok. Ekranınızda beliren hata mesajında “tamam” a tıklarsanız cihazınızı kullanmaya devam edebilirsiniz, ta ki hata tekrar belirene kadar. Bu durumda cihazınızı tekrar başlatabilirsiniz fakat kalıcı bir çözüm olmayacaktır. Hatanın kökten çözümü için birkaç farklı yol denemek gerekebilir. İlk olarak şunu bilmemiz gerekiyor;

Sistem UI neden durdu?

Güncellemeler otomatik ve kullanıcı tabanlı olarak sürekli yapılmaktadır. Güncelleme yapıldığı zaman programın ya da telefonun daha sağlıklı çalıştığını varsayarız ki bu çoğu zaman doğrudur. Fakat karşı taraftan doğru yüklenmeyen bazı dosyalar bozulmalara yol açabilir. Bozuk bir güncelleme dosyası bazen de virüslü olabilir. Bilindiği üzere yapılan tüm güncellemeler Google Play üzerinden gerçekleşmektedir. Eğer güncelleme dosyalarında bir problem var ise Google Play uygulaması da güncellenene kadar sorun devam edecektir. Kimi zaman Google Play uygulaması doğru kurulmamış ve bu şekilde sorunlar açıyor olabilir. Bu durumda uygulamanın kendisini başarılı bir şekilde güncellemek gerekecektir. Yedekleme yapıp tekrar yüklemek yine aynı bozuk dosyayı geri çağırmak anlamına geldiğinden, sıfırdan kurmak daha sağlıklı olacaktır.

Sistem Ul Durduruldu Hatası ve Çözümü

Sistem UI durdu hatasının çözümleri nelerdir?

1. Ön bellek temizleyici Programlar

Çoğu zaman güncelleme eksikliği ile ortaya çıkan bu hata türünü komple bulup temizlemek düşünüldüğünden daha zor olabilir. Bu tip durumlar için tüm dosyaları tarayıp, hatayı bulan ve düzelten programları kullanmak mantıklı olacaktır. Bu tür programları bir tamir aracı olarak düşünebiliriz. Hatanın oluştuğu bölgeyi bulan, temizleyen ve tamir eden birçok uygulama bulmak mümkündür. Yine de bu tip programlar kullanırken verilerinizin yedeği olduğundan emin olmanız iyi olacaktır. Çünkü düzeltme yapılacak alanın hangi bölümleri etkilediği ve temizleme sırasında hangi bölümleri etkileyeceğini tam olarak bilemeyiz. Bazı durumlarda cihazınızdaki tüm veriler silinebilir ve ne yazık ki geri dönüşü olmayacaktır.

2. Tüm Google Güncellemelerini Kaldırın

Yakın zamanda Google uygulamasını ya da android sisteminizi güncellediyseniz bu hata düzenli aralıklarla karşınıza çıkacaktır. Bu sebeple yapılan tüm güncellemeleri kaldırmak en doğru çözümdür.

Uygulama güncellemelerini kaldırmak için; Ayarlar’ı açın. Ugulamalar ya da Uygulama Yöneticisi seçeneklerinden birini seçin. Cihazınızdaki tüm uygulamaları görüntüleyin. Uygulamalar listesinden Google Play App seçeneğini seçtikten sonra Güncellemeleri Kaldır seçeneğine tıklayın. Güncellemeleriniz kaldırılacaktır.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra gelecekte oluşacak bir hataya yanıt vermemesi için, Google Play ayarlarınızı “Uygulamaları Otomatik Güncelleme” olarak değiştirmeyi unutmayın.

3. Ön Belleği Manuel Olarak Silin

Ön Bellek dediğimiz şey sistem dosyalarımız, yerleşik uygulama verilerimiz ve teknik donanımımız için depolama yerlerinden başka bir şey değildir. Kullanıcı arayüzünüzü bu tür hatalardan korumak için önbellek bölümlerini düzenli olarak temizlemeniz önerilir.

Her cihazın ön belleğine giriş farklıdır. Bu sebeple bu tip bir şeyi daha önce denemediyseniz ve bilmiyorsanız cihazınızın kullanım kılavuzundan yardım alınız.

Ön bellek kısmına giriş yaptıktan sonra “önbellek bölümünü sil”i seçiniz. İşlem tamamlanınca kurtarma modu ilk seçenek olarak “sistemi yeniden başlat” gelir. Bu seçeneği seçtikten sonra cihazınızda istenmeyen tüm dosyalar silinmiş olacaktır.

Sistem Ul Durduruldu Hatası ve Çözümü

4. Fabrika Ayarlarınızı Sıfırlayın

Bu hata için önerilmeyen ve pek faydası olmayan bir seçenek olsa da son seçenek olarak yapılabilir. Bu işlemi yaparken tüm verilerinizi bir yerde depoladığınızdan ya da yedeklediğinizden emin olmanız gerekmektedir.
Cihazınızdaki ayarlar simgesine tıklayarak “yedekleme ve sıfırlama” yı seçiniz.

Bu adımda, “fabrika verilerine sıfırla” ve ardından “cihazı sıfırla” seçeneğini seçin. Son olarak, cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamak için “Her şeyi sil” düğmesine tıklayın.

Fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi tamamlandıktan sonra, cihazınız otomatik olarak yeniden başlatılacaktır. Süreç biraz yavaş ve riskli olsa da denenebilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ