Mobil Uzman

Siri’den Sizi Google Asistan’a Bağlamasını İstemek

Siri’den Sizi Google Asistan’a Bağlamasını İstemek

Apple’ın ve Google firmalarının son yaptığı güncellemeler ile artık siri’den sizi Google asistana bağlamasını isteyebilir ve bu sayede sesli kullanım alternatiflerini çeşitlendirebilirsiniz. Bu aslında biraz hoşlandığınız kişinin en yakın arkadaşı ile yakınlık kurarak o kişiye yaklaşmaya benziyor. Apple telefonunuzda Google asistant hizmeti olmasına gerek yok çünkü siri’den onu arayıp sizin için ihtiyacınız olan bir bilgiyi sormasını isteyebilirsiniz.

Siri Google Asistan’a Bağlama

Özellikle AI tabanlı sesli asistan hizmetlerinin arasında mücadele ve rekabette bir adım daha öne çıkan Google son yaptığı güncelleme ile siri aracılığıyla apple telefonlara da hizmet verebilmeye başladı. Özellikle apple da IOS güncellemesi ile Google asistan hizmetine ulaşmayı kolaylaştırınca bu ufak güncelleme adeta apple ve Google arasında bir işbirliği anlaşması gibi oldu. Google asistan uygulamasının son sürümü apple kullanıcılarına IOS uyumlu cihazlardan Google asistandan kendileri için bir şey yapmasını isteyebilme şansı verdi. Burada IOS kullanıcıları kesinlikle siri’ye ihanet etmiyor hatta aramalarını yine eskisi gibi siri üzerinden yapıyor. Üstelik bu yenilik IOS kullanan tüm telefon, iwatch ve ipad’lerden mümkün.

Uygulamadan özellikle apple kullanıcıları son derece memnunlar çünkü Google asistan herkesin bildiği üzere apple den çok daha kapsamlı ve detaylı bilgiler verebilen ve verdiği bilgiler aranan ile çok daha ilişkili verilen olan bir asistan. Zira apple kullanıcıları uzun süredir ve bilhassa Google asistan hizmeti ile kıyasladıklarında siri’nin çok dar bir asistan hizmeti vermesinden şikayetçi idi. İşte bu yeni güncelleme ile bu sorun ortadan kalkmış gibi görünüyor.

Siri'den Sizi Google Asistan'a Bağlamasını İstemek

Apple Watch’da Google Asistanı Kullanma

Bu teknolojinin özellikle apple watch da kullanılıyor olması kullanıcıları son derece heyecanlandırdı. Zira apple watch’ın iphone’a kıyasla kısıtlı kullanım ve erişim durumu kullanıcıları apple’ın dar arama motorları ile kısıtlıyordu. Ancak yapılan yeni uygulama ile apple watch kullanıcıları artık siri aracılığıyla Google asistan hizmetine bağlanarak istedikleri anda ve hareket halinde örneğin aradıkları restoran için çok daha anlamlı ve doğru sonuçlara ulaşacaklar. Veya koşarken yaklaştıkları duraktan geçecek olan otobüsün saatini ve güzergahını çok daha hızlı öğrenebilecekler. Bu sayede apple watchlar yakında simultane tercüme de yapabilir hale gelebilir. Zira uygulamanın Google translate uygulaması ile entegre olması ile beraber bilimkurgu filmlerine bir adım daha yaklaşmış olacağız gibi görünüyor.

Yeni güncellemeden faydalanmak için IOS cihazınızda Google asistan uygulamasını güncellemeniz ve bunun için bir kısa yol oluşturmanız yeterli. Örneğin bu kısa yolu “Google asistanı aç” veya sadece “Google asistana bağlan” gibi oluşturabilirsiniz. Apple 2018 başında siri için yeni kısa yollar oluşturulabileceğini tanışmıştı. Esas olarak bu kısa yollar en sık kullandığınız uygulamalara erişmek veya en çok yaptığınız işleri ve aramaları kolaylaştırmak için oluşturulmuş birer algoritmadan başka bir şey değil. Zaman içinde google’ın mevcut hizmet ve uygulamasına daha fazla adapte olunması ile diğer Google hizmetlerine de google asistan ve siri ortaklığı ile ulaşılabilecek. Kullanıcıları için zaman içinde belki Google ve ISO aplikasyonlarının tam entegrasyonu bile söz konusu olabilir.

Siri'den Sizi Google Asistan'a Bağlamasını İstemek

Siri Kullanımı

Ancak burada apple yetkililerini en büyük çekincesi gizlilik konusu. Bilindiği üzere apple hem IOS yazılımı hem de buna bağlı olarak kullanılan uygulamalarında en büyük önceliği işlevsellikle beraber gizlilik olarak belirlemiş durumda. Google ise gizlilik konusunda adeta cihazınızın kapılarını dış dünyaya tamamıyla açıyor. Apple yetkilileri bu yeni güncelleme ve buna bağlı oluşturulacak kısa yollar ile kullanıcılarının kişisel verilerinin veya kredi kartı vb ödeme bilgilerinin riske atılacağından endişeli.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ