Mobil Uzman

Samsung Akıllı Telefonlarında Ağda Kayıtlı Değil Hatası

Samsung Akıllı Telefonlarında Ağda Kayıtlı Değil Hatası

Akıllı telefonlar son yıllarda genç yaşlı kadın erkek demeden herkesin günün büyük bir bölümünü meşgul ediyor. Konuşma, mesajlaşma, fotoğraf ve video çekme ya da internet ve sosyal medya deneyimlerinin yapılabildiği cihazlar bazı durumlarda birtakım hata uyarıları verebiliyor. Kullanıcıların son zamanlarda sıklıkla yaşadığı ve çözüm yolları aradığı uyarılardan bir tanesi; ‘Ağda kayıtlı değil’ hatası.

Özellikle Samsung cihazlarda sıklıkla karşılaşılan bu problemin çözümü aslında birkaç adımla yapılabilecek cinsten. Bu nedenle kullanıcıların telaş yapmasına gerek olmadan telefonu servise ya da tamirciye götürmeden önce sorunu kendilerini çözebiliyor.

Ağda Kayıtlı Değil Hatası Nasıl Çözülür

Samsung akıllı telefon konusunda farklı özellikleri bulunan birçok model geliştirerek kullanıcıların akıllı telefon deneyimi yaşamasını sağlayan bir marka. Ancak ‘ağda kayıtlı değil’ hatasının en sık görüldüğü telefonlar da Samsung marka telefonlar. Bu problemin çözümü birtakım deneme yanılma yöntemi ile gerçekleştirilebiliyor.

Öncelikle telefonu tamamen kapatıp, pilini çıkarmak ve yaklaşış 10 dakika bekledikten sonra pili tekrar takıp telefonu açmak bu çözümü giderebiliyor. Sorun devam ettiği taktirde, Ayarlar – Bağlantılar – Diğer Ağlar – Mobil Ağlar – Ağ Operatörleri adımları takip edilerek kullanılan operatörün seçilmesi sorunun giderilmesinde işe yarayabiliyor.

Samsung Akıllı Telefonlarında Ağda Kayıtlı Değil Hatası

Ağda Kayıtlı Değil j1

Ağda kayıtlı değil hatası Samsung’un piyasaya son sürdüğü modellerden olan j1 modelinde de sıklıkla görülüyor. Yukarıdaki işlemler takip edilerek sorunun çözülmesi ise sadece birkaç dakika sürüyor.

Ağları Ararken Hata Oluştu

Ağları ararken hata oluştu uyarısı ise imei numarasından kaynaklı bir sorundan kaynaklanıyor olabiliyor. Bu durumu tespit etmek için ise *#06# tuşlayarak imei numarasını sorgulamak gerekiyor. Genellikle orijinal olmayan cihazlarda açığa çıkan bu sorunun çözümü ise imei numarasını kaydettirerek çözülebiliyor.

Seçili Ağ Mevcut Değil

Seçili ağ mevcut değil hatası ise doğru ağ operatörleri arasında kullanılan operatörün doğru seçilmemesi üzerine verilen bir uyarı. Doğru operatör seçilerek giderilebilirken bazı cihazlarda cihazı kapatıp açmak gerekli olabiliyor.

Ağda Kayıtlı Değil S4

Samsung’un Galaxy S4 modelinde görülen ağda kayıtlı değil hatası ise cihazın pilini çıkarıp tekrar taktıktan sonra giderilebiliyor. Aynı zamanda ağda kayıtlı değil Samsung Galaxy S3 Mini ve Note 2 modellerinde de sıklıkla görülen bir problem. Operatör kaynaklı bir sorun olabileceği de unutulmadan bağlantılar bölümünden ayarlanabiliyor.

Kernel ve modem Flashlama

Samsung cihazlarda özellikle Android sürümü güncellendikten sonra şebeke hataları ortaya çıkabiliyor. Cihaza indirilen Kernel dosyası ile modemin Flashlama işlemleri tamamlanarak şebeke sorunları ve ağda kayıtlı değil hataları giderilebiliyor.

Şebeke sorunları ve ağ sorunları gibi problemleri sık yaşamamak adına orijinal ve faturalı cihazların tercih edilmesi öneriliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ