Mobil Uzman

Sağlıklı Yaşam ve Fitness Yazılımları İşe Yarıyor mu?

Sağlıklı Yaşam ve Fitness Yazılımları İşe Yarıyor mu?

Son birkaç yıldır adeta kullanımında patlama yaşanan sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenme veya fitness yardımcısı yazılımlar gerçekten işe yarıyor mu herkes merak ediyor. Tabi ki bu merakın genellikle sonucu bunların çoğu zaman para ödenerek indirilmesi ve denenmesi. Uzamanlar ise bu yazılımlar ile ilgili tek bir şey söylüyor; “boşuna vaktinizi harcamayın”.

Sağlıklı Yaşam ve Fitness Yazılımları İşe Yarıyor mu?

Kilo Verme Programları

Araştırmacılar dünya çapında toplam 600 milyon kez indirilen 3.000 egzersiz ve kilo verme programlarını incelediler. Yapılan çalışma kilo verme, kas geliştirme veya sağlıklı beslenme vaadiyle geliştirilen ve satılan fitness uygulamalarının yüzde birinden daha azının sertifikalı bir sağlık kuruluşu tarafından geliştirildiği ortaya koydu. Dahası bu uygulamalar ile ilgili olarak vaat edilen sonuçların alındığına örneğin kilo verildiğine veya kas gelişmesine katkıda bulunulduğuna ilişkin maalesef tek bir yayınlanmış bilimsel veri söz konusu değil.

Peki, bu uygulamalar neden bu kadar çok fazla, neden neredeyse her gün size muhteşem baklava kaslar veya incecik bir vücut vaat eden bu uygulamaların ir yenisi daha çıkıyor ve en önemlisi neden inşalar bu uygulamaları bir uygulamaya göre hatırı sayılır denilebilecek ücretlerle satın alıyor.

Bunun ilk cevabı öncelikle şu an dünya genelinde salgın haline gelmiş olan sağlıklı yaşam ve vücut geliştirme çılgınlığı. İnsanlar uzmanların sözlerine adeta kulak asmaksızın sosyal medyada yıllarca salondan çıkmayarak vücut geliştirmiş kişilerin vücudu gibi bir bedene sahip olmak istiyor. Böyle bir vücuda sahip olmak için çok uzun süre salonlarda ter dökmek gerektiğini herkes aslında içten içe bilse de çıkan bu uygulamaların bu görünüme sizi 2-3 ay gibi imkansız bir sürede ulaştıracağını söylemesi insanlara çekici geliyor.

Sosyal Medyada Sağlıklı Yaşam

Diğer bir sebep ise instagram veya diğer sosyal medya kanallarında gururla vücudunu sergileyen bazı insanların ve sosyal medya fenomenlerinin takipçileri tarafından adeta bir idol haline getirilmesi. İlginçtir ki bu fitness uygulamaları en çok çalışan ve belli bir seviyenin üzerinde eğitimli kişiler tarafından indiriliyor. Bunun bir diğer sebebi ise bu insanların spor salonlarına ayıracak vakitlerinin olmaması.

Yapılan araştırmalar fitness uygulamalarının özellikle paralı olarak indirilenlerinin telefondan silinme oranının %5 civarında olduğunu gösteriyor. Ancak bu oran bu uygulamaların kullanıldığı anlamına gelmiyor. Zira bu uygulamaların ilk 6 ay boyunca kullanım oranı %40 civarında,  1 sene sonunda ise bu oran %10-15’lere kadar düşüyor. Bunun sebebi ise çok açık uygulamalar beklenen sonucu veremiyor.

Sağlıklı Yaşam ve Fitness Yazılımları İşe Yarıyor mu?

Sağlıklı Yaşam Mobil Uygulamaları

Zira birçok fitness uzmanının da ortak görüşü herkesin antrenman ihtiyacının birbirinden çok farklı olduğu ve en iyi fitness ve kas gelişimi programının kişinin fiziksel özelliklerine göre tamamen özgün olarak hazırlanması ve kişinin gelişimine göre de sürekli güncellenmesi gerektiği yönünde. Diğer yandan tıp uzmanları ve spor hekimleri ise bu uygulamalar konusunda daha büyük endişeler taşıyor. Öncelikle bilhassa ileri yaştaki bireyler için doktor kontrolü ve uzman gözetimi olmadan tamamen uygulama tarafından hazırlanmış antrenman programlarının uygulanması sağlık açısından ciddi riskler taşıyor. Bu gibi uygulamaların bilinçsiz ve yanlış kullanılması bilhassa gizli kalp hastalığı olan veya farkında olmadan damar tıkanıklığı gibi rahatsızlık potansiyeli taşıyan kişiler açısından çok büyük riskler taşıyor.

Benzer şekilde sağlıklı yaşam ve diyet ile ilgili mobil cihaz uygulamaları da bazı riskler barındırıyor. Öncelikle sizin bir uzaman tarafından kan değerlerinize bakılmadan veya şeker hastalığı gibi kronik bir rahatsızlığınızın olup olmadığına emin olmadan size bir diyet programı yazılması çok ciddi sağlık riskleri taşıyor. Uzmanlara göre bu gibi programlara uyup beslenme programı takip etmek yerine bir diyetisyene görünmek hem daha sağlıklı hem de daha hızlı kilo vermenizi sağlayabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ