Mobil Uzman

Tabletler İçin Root Atma İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Tabletler İçin Root Atma İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Root Atma Nedir?

Root kelimesi ‘kök’ anlamına gelmektedir. Telefonda ya da tablette root işlemi gerçekleştirmek ise; cihazın sistem dosyalarının bulunduğu kök dizine ulaşmak ve kişiselleştirme yetkisine sahip olmak anlamına gelmektedir. Mobil cihazlar hangi marka ve hangi model olursa olsun root işlemine izin vermeyecek şekilde piyasaya sürülmektedir. Kullanıcının kök dizine ulaşıp sistem dosyalarında yanlış değişiklikler yapması ya da dosyaları silmesi engellenmiş olmaktadır.

Android işletim sistemi ile çalışan bir mobil cihaza root atmak, sistem dosyalarının düzenlenmesine, silinmesine ya da yeni sistem dosyaları eklenmesine olanak tanımaktadır. Her marka ve modelde farklı şekillerde uygulanabilen root işlemi öncesinde sistem kullanıcıdan süper kullanıcı uygulamasını yüklemek için onay istemektedir ve önyükleyici doğrulamasının kilidini açmak için farklı işlemler gerekmektedir.

Tabletler İçin Root Atma İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Mobil cihazlara özellikle de tabletlere root atmak için; cihazda Ayarlar – Cihaz Hakkında bölümüne girilmektedir. Bu bölümde tıklama işlemi sürdürülürken cihaz kaç kere daha tıklanacağı uyarı vermektedir. İşlemin devamı farklı cihazlarda farklı şekillerde sürdürülmektedir. Android cihaza root atmak; cihazın kullanılabilir potansiyelinin maksimum düzeyde açığa çıkmasını ve kişiselleştirilmesini sağlamaktadır. Root atılan cihazlarda aynı zamanda performans artışı da gözlemlenmektedir. Tüm bunların yanında Android cihazlara root işlemi uygulamak cihazı garanti kapsamından çıkarabilmektedir. Bu nedenle un-root işlemi uygulanarak cihaz eski haline getirilebilmektedir.

root atma

Telefona Root Atma İşlemi Ne işe Yaramaktadır?

Yazılım açısından görünümün kontrol edilmesi ile birlikte görsel değişiklikler gerçekleştirilebilmektedir. CPU ve GPU’nun performansında artış sağlamaktadır ve hız aşımına izin vermektedir. Aynı zamanda uygulama silme ve istenilen uygulamaların yüklenilmesinde kontrol yetkisi vermektedir. Root ayarları yapılmış uygulamaları kullanma imkanı sağladığı gibi ROM yükleyebilme olanağı da sağlamaktadır. Bellek ve ses ayarlarının kontrol edilmesine olanak tanımaktadır. İşletim sisteminin hızlanmasını ve pil süresinin uzamasını sağlamaktadır. Güncelleme süresi kısalmakta ve kullanıcının DNS ayarlarını değiştirmesine olanak sağlamaktadır.

Bilgisayardan Telefona Root Atma Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

Root atma işlemi bilgisayar üzerinden de yapılabilmektedir. Bilgisayardan telefona root atmak için farklı programlar geliştirilmiştir ve bu programlar sayesinde işlem gerçekleştirilebilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ