Mobil Uzman

İnstagram’da Karşılaşılan Province Ne Anlama Geliyor

İnstagram’da Karşılaşılan Province Ne Anlama Geliyor

Sosyal medyanın bir tür yaşama biçimi haline gelmesi ile birlikte kendine özgü jargonu ve dili oluşmaya başladı. Paylaşılan gönderi ve hikayelerde yer bildirimi yapmaya olanak sağlayan Instagram’da yer bildirimleri önceleri ‘İstanbul İli’ şeklinde yapılırken artık ‘İstanbul Province’ olarak yapılmaya başlandı. Province kelimesine yabancı olan kullanıcılar; kelimenin ne anlama geldiğini ve neden yer bildirimleri sırasında bulunulan şehrin sonuna eklendiğini merak etmeye başladı.

Sosyal medyada neredeyse her gün yeni akım başlıyor. Sosyal medya uygulamalarının güncellemeleri ve kullanıcılarına sundukları olanaklarla birlikte; insanlar duygu ve düşüncelerini aktarabiliyor, yaşam tarzlarını yansıtabiliyor. Son zamanlarda sosyal mecralarda ortaya çıkan akımlardan biri de ‘province’.

Peki Nedir Bu Province

Province İngilizce bir sözcük olup Türkçe’ye il, şehir olarak çevriliyor ve özellikle Instagram’da yer bildirimleri sırasında şehirlerin sonuna ekleniyor.

En çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram; kullanıcılar için yaşama biçimini yansıtmanın yanında deneyim kazanma ve tanık olma imkanı da sağlıyor. Özellikle fotoğraf ve video paylaşımları için sıklıkla kullanılan Instagram’da son zamanlarda yer bildirimleri ile de gündemde. Paylaşılan fotoğraf ve video paylaşımları ile birlikte yer bildirimine de olanak tanıyan Instagram, yer bildirimlerinde şehirlerin sonuna ‘province’ ibaresini de ekliyor. Kullanıcıların ne anlama geldiğini merak ettiği province; son zamanlarda çok fazla kullanılıyor. İnsanların bulundukları şehir ile birlikte province kelimesini eklemesi aynı zamanda geniş bir kitle tarafından da eleştiriliyor. Özellikle kelimenin yabancı kökenli olması ve Türkçe karşılığını bulunmasına rağmen tercih edilmemesi eleştirilirken bu durum farklı sosyal medya mecraları aracılığı ile dile getiriliyor.

province ne demektir?

Province Kelimesini Kimler Daha Sık Kullanıyor

Instagram gerek video gerekse fotoğraf paylaşımları yapılan bir mecra olduğunu yazmıştık. Sıklıkla gezginlerin tercih ettiği Instagram’da kullanıcılar; gezdikleri şehirlerin ve mekanların fotoğraf ve videoları ile yaşadıkları deneyimlerin görsellerini paylaşıyor. Böylece Instagram; hem bilgilendirici hem de eğlenceli bir mecra haline geliyor. Örneğin yurt dışında yaşayan ve turist olarak İstanbul’a gelen bir kullanıcının paylaşımına İstanbul Province ibaresi eklenmesi normal karşılanıyor. Çünkü kullanıcının takipçileri İstanbul’un bir şehir mi yoksa mekan mı olduğu bilgisine sahip olabiliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ