Mobil Uzman

Mesajların Şifrelenmesi Suçluları da Koruyor mu?

Mesajların Şifrelenmesi Suçluları da Koruyor mu?

Mesajların Şifrelenmesi Suçluları da Koruyor mu?

Her gün kullandığımız whatsapp, imessage veya skype gibi uygulamalar başkalarıyla yaptığımız mesajlaşmalar üçüncü kişilerce okunmasın diye şifrelenerek gönderiliyor. Özel hayatın korunması adına alınmış önlem kullanıcıların hoşuna giden bir uygulama. Bu üçüncü kişiler sizin kişisel mesajlarınızı ve bilgilerinizi ele geçirmeye çalışan kötü niyetli kişiler olduğu müddetçe bu teknolojiden kimse şikâyetçi değil. Ancak diğer yandan bu şifreleme teknolojileri sizinle aynı mesajlaşma araçlarını kullanan organize suç örgütlerinin, teröristlerin veya diğer yasadışı suçlar işleyen kişilerin de haberleşmesini gizliyor. Bu durum bu mesajlara ulaşamayan güvenlik güçlerini ise endişelendiriyor.

Birçok ülkede teknoloji şirketleri ile el atından erişim anlaşmaları yapılmaya çalışılırken bazı ülkelerde de güvenlik güçlerinin bu şifreli mesajlara erişimi için yasal düzenlemeler yapılır yeni kanunlar çıkarılmaya çalışılıyor. Amerika’da iç güvenlik yetkililerinin açıklamalarına göre yüksek risk içeren teröristlerin mesajlaşmalarının %90’ı bu şifrelemeler nedeni ile takip edilemiyor. Hatta öyle ki bazen telefonun 4 haneli ekran kilidi bile polisin önemli bir vakada çok önemi delillere ulaşmasını engelliyor.

Mesajların Şifrelenmesi Suçluları da Koruyor mu?

Şifreli Mesajlaşma 

Güvenlik yetkilileri şifreli mesajlaşmalar nedeniyle şüpheli kişilerin takip edilemediğini ve yapmayı planladıkları eylemlerin sadece fikir yürütülerek tahmin edilmeye çalışıldığın söylüyor. Diğer yandan yine aynı sebeple birçok kişi suçlu olmadığı halde sadece şüphe nedeni ile gözaltına alınıp günlerce sorgulanabiliyor. Yapılan son araştırmalar özellikle organize suç örgütlerinin ve terör şüphelilerinin yapacağı eylemler ile ilgili %95 oranında bu şifreli mesajlaşma uygulamalarını kullandıklarını gösteriyor.

Yetkililer bu tip mesajlaşma uygulamalarının şifrelerinin en azından güvenlik güçlerinin yasal olarak izlemesine izinli olmasının bu tip uygulamaları kullanan suçluların bunları kullanmak konusunda caydırabileceğini ve en azından bu kişilerin iletişim kanallarını kısıtlayabileceğini söylüyor.

Hatırlanacağı üzere ülkemizde de fetö terör örgütü deşifre olduktan sonra örgüt üyelerinin bazı belli mesajlaşma programları kullanarak haberleştikleri ortaya çıkmıştı. Diğer yandan güvenlik güçleri bu mesajlaşmaları dışarıdan tabip etmekte zorlanmış ve bu sebeple söz konusu programları kullanan herkesi potansiyel örgüt üyesi olarak görmeye başlamışlardı.

Mesajların Şifrelenmesi Suçluları da Koruyor mu?

Kişisel Verilerin Korunması

Burada güvenlik kuvvetlerini suçlamak aslında işe tek taraftan bakmak anlamına geliyor. Zira söz konusu mesajlaşma uygulamasının altyapısında bunların güvenliği ve mesajlaşma şifrelemesi konusunda çalışan bir uygulama yazıcı ve yazılımcı ordusu var. Bu kişilerin tabi ki tek amacı programlarının güvenliğini korumak ve kişisel verilen korunmasını garanti altona almak. Zira bir insanın mesajlaşmalarının güvende ve gizli kalmasını istemesi için suçlu olmasına gerek yok. Bu gizlilik esas olarak her kullanıcının hakkı.

Uzmanlar suçluların, teröristlerin ve hatta pedofili suçlularının bu uygulamaları polise yakalanmayacaklarını bilerek çok rahat kullandıklarını ve adeta polis radarının kapsamı dışında rahat bir şekilde at koşturduklarını söylüyor. Her ne kadar apple ve Google gibi firmalar bu konularda kendilerine has takip ve izleme yöntemlerini kullandıklarını ve bulundukları ülkelerdeki tüm yasalara uyumlu olduklarını söylese de özel hayatın gizliliği konusunda kesimlikle taviz vermeyeceklerini ve bu şifreleme teknolojilerini herhangi bir ülkede mahkeme kararı olmaksızın kimsenin kullanımına açmayacaklarını belirtiyor.

Bu tip durumlarda güvenlik güçleri halkın da sağduyulu olmasını ve bu tip izleme ve takip izinleri konusunda güvenlik güçlerine destek vermelerini söylüyor. Zira hatırlanacak olursa benzer bir hatta daha uzun süreni blackberry telefonların revaçta olduğu dönemde özellikle Amerikan devleti ile RIM ile meydana gelmişti. BLackberry mesajlaşma şifrelerini hiçbir hükümetle paylaşmayı kabul etmeyen RIM daha sonra piyasayı iphone’nun domine etmesi ile çok ciddi bir Pazar kaybına uğramış ve bu tartışma organik bir şekilde son bulmuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ