Mobil Uzman

Matematik Sorusu Çözen Uygulamalar (İphone-Android)

Matematik Sorusu Çözen Uygulamalar (İphone-Android)

Matematik çoğu öğrencinin korkulu rüyası, korktukça da öğrenmesi zorlaşan bir bilim dalıdır. Okul günlerinizden matematik kitapları hatırlıyor musunuz? Hani ders kitabınızdaki her bir soruna adım adım çözümler sunan kitaplar? Şimdi bu sıralı öğrenme biçimine teknoloji ile birlikte yeni bir soluk geldi. Artık akıllı telefonlardaki uygulamalar ile resmin fotoğrafını çekerek bile soruyu çözmek mümkün kılınıyor. Kâğıt üzerindeki işlemlerden çok uzaklaşamamış olsak da, kağıt üzerindeki bilgileri telefon ekranına sığdırmak ve denklemleri mobil olarak çözmek mümkün. Yapmanız gereken tek şey matematik sorusunu belirleyip fotoğrafını çekmek.

Öğrencilerin belli başlı sorunlarından biri olan matematik öğrenimi için ücretli ve ücretsiz birçok uygulama geliştirildi. Şimdi dünyaca kullanılan bu uygulamalara bir göz atalım.

Matematik Sorusu Çözen Uygulamalar

1. Photomath

Photomath muhtemelen matematik problemlerini çözmek için en iyi uygulama. Çünkü AR dediğimiz arttırılmış gerçeklik kullanıyor, yani akıllı telefonunuzun kamerasıyla kâğıttaki bir denklem veya aritmetik probleminin üzerine getirebilir ve soruyu çözebilirsiniz. Tabi her konumda değil. El yazısı ile yazılan bazı karakterleri algılayamıyor.

Uygulama ile temel aritmetik problemlerini ve cebirsel denklemleri harika bir şekilde Photomath ile çözebilirsiniz fakat ikinci dereceden denklemleri, fonksiyonel denklemleri veya metinsel problemleri çözemiyor. Uygulama kullanılırken ekranda çözümler ve sorunun çözüm basamakları gösterilir. Ayrıca çözdüğü tüm denklemlerin bir kaydını tutar, böylece gerektiği zaman eski çözümlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Şuan sadece ios uygulaması bulunuyor ama geliştiricinin web sitesine göre android uygulaması gelecek yıl bekleniyor.

2.  iMathematics

iMathematics ile denklemler yazabilir ve çözüm bulabilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz sürümü bulunuyor fakat ücretli sürüm, Photomath’den daha geniş bir denklem aralığını çözebiliyor. Bu app de AR kullanılamıyor. Tüm denklemleri sizin yazmanız bekleniyor.

iMathematics, ios ve android cihazlarında ücretsiz olarak kullanılabiliyor ama isterseniz uygulama içi satın alma ile pro sürümünü alabiliyorsunuz.

3. MyScript Calculator

MyScript Calculator ile gerçek zamanlı olarak matematik problemlerlerine çözüm bulabilirsiniz. Uygulama için problemleri elle yazmanız gerekmektedir. MyScript Calculator kağıda yazı yazarmış gibi uygulama üzerinde matematik problemi çözme hissi verir. Yaptığınız tüm hesaplamalar ya da çözdüğünüz tüm problemler uygulamada tutulur ve sonrasında kullanmanıza müsaade eder.

Uygulamayı ios ve android app marketlerden indirebilirsiniz.

4. Sokratic 

Sorulara çözüm bulma sürecine yardımcı olan harika bir ev ödevi yardımcısıdır. Matematik çözücüsü uygulaması, matematik sorunuzun fotoğrafını çeker çekmez çalışır. Bu matematik çözümü uygulaması, kullanıcının anında açıklamalar, öğreticiler ve adım adım talimat seti sağlayarak kavramları öğrenmesine yardımcı olur.

Photomath gibi arttırılmış gerçeklik kullanarak soruyu okur ve geliştiricilerin geliştirdiği görsel içerikle problemleri çözmenize yardımcı olur. Uygulama içerisinde dünyaca benimsenmiş kurslardan olan Khan Academy ve Crash Course a ait çevrimiçi videoları izleyerek konu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

5. Solve4x

Bu ücretsiz ios uygulaması, denklemi elle yazabileceğiniz veya resim çekip tüm denklemi otomatik olarak işleyebileceğiniz bir denklem çözücüdür. Ayrıca galeride kayıtlı bir fotoğrafı da kullanabilirsiniz. Kağıda elle yazılmış bir metinle de çalışabilirsiniz ama o zaman sizden bir ufak düzenleme isteyebilir. Uygulamada ki tek kısıtlama parantez içindeki denklemleri desteklememesidir.

Matematik Sorusu Çözen Uygulamalar

6. Graphing Calculator

Çok pahalı olan TI-84 gibi grafik hesap makinelerini bilirsiniz. Alınması herkes için mümkün değildir. Fakat bu uygulama bu hesap makinelerinin yapabildiği her şeyi uygulama üzerinde yapabiliyor. Geliştirilmiş en güzel matematik uygulamalarından biri olarak kabul ediliyor. Tasarımı anlaşılır ve kullanışlı olduğu için çoğu kişi tarafından hevesle kullanılmaya devam ediyor.

Bu uygulamanın benzeri olan bir diğer uygulama ise BisMag Calculator 3D. İsminden anlaşılacağı üzere grafikleri ve denklemleri 3 boyutlu bir tasarımla sunuyor. İçerisinde para birimi çeviricisi de mevcut. Uygulama şuan android de ücretsiz olarak sunuluyor fakat ios için henüz geliştirilmiş değil.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ