Mobil Uzman

Mark Zuckerberg’i 1 Milyar USD’lik Anlaşma mı Kurtardı?

Mark Zuckerberg’i 1 Milyar USD’lik Anlaşma mı Kurtardı?

Özellikle 2010 yılına kadar yapılan birçok tahmine göre facebook’un sürekli olarak popülaritesini kaybettiği ve yakın zamanda gerileme ve hatta iflasa bile gidebileceği öngörülüyordu. Zira gerçekten de facebook kullanıcı sayısı sürekli olarak eriyor ve reklam gelirleri düşüyordu. Ancak bu tahminlerin hepsi 2012 yılında Zuckerberg’in instagram’ı satın alması ile boşa çıktı.

Facebook İnstagram’ı Nasıl Satın Aldı?

Esas olarak facebook’un instagram’ı satın alması o dönem çoğu kişiye bir tür kumar gibi geliyordu. Zira sadece fotoğraf paylaşmaya yarayan bir uygulama facebook gibi devasa piyasa değerine sahip bir firma için ne kadar faydalı olabilir sorusu herkesin aklındaydı. Ancak şimdi birçok uzmana göre Zuckerberg’in o sene harcadığı 1 milyar dolar belki de hayatında harcadığı en anlamlı 1 milyar dolar olabilir. Ancak 6 yıllık süre sonunda bu küçük uygulama Messenger ve WhatsApp ile birlikte adeta facebook’un itici gücü ve hatta ondan da öte amiral gemisi haline geldi. Bazılarına göreinstagramfacebook’un finansal yönden güvenlik tamponu ve en büyük güvencesi durumda.

Uzmanlar 2010’da facebook ’un özellikle ticari amaçlı kullanımlar açısında kan kaybedeceğini ve verilen reklamların hızla düşeceğini söylüyordu. Zira facebook ’un bilgi paylaşmaktan daha çok bilgi kirliliği yarattığını ve facebook ’ta yayınlanan ticari reklamların güvenilir olmadığı şeklinde hızla yayılan bir görüş vardı. Aslında bu gerçekleşti de ancak gerek sosyal medya kullanıcıları gerekse sosyal medyada reklam verenler instagram’ı çok sevdi ve instagram’da adeta bir satış ve reklam patlaması yaşandı.

Mark Zuckerberg'i 1 Milyar USD'lik Anlaşma mı Kurtardı?

Facebook’un Reklam Geliri Ne Kadar?

Dahası instagram’daki bu patlama facebook kullanımını da olumlu etkiledi. Zira 2018 Nisan ayında ortaya çıkan kişisel bilgilerin facebook tarafından üçüncü kurumlara satıldığının ortaya çıkması ile patlak veren davada 75 milyar dolar değer kaybeden facebook çok kısa süre içinde bu kaybını toparlamayı başardı. Bugün bakıldığında facebook 2,25 milyar kullanıcıya sahip ve halen büyümeye devam ediyor. Yapılan tahminlere göre facebook gelirleri 2018 yılı sonunda 55 milyar doların üzerinde olacak. Diğer yandan uzmanlar Instagram’ın Facebook’un reklam gelirinin yüzde 16’sını sağladığını ve bu rakamın 2020’ye kadar yüzde 25’e yükseleceğini tahmin ediyor.

Bu rakamlar aynı zamanda reklam verenlerin de instagram’ı sevdiğine işaret ediyor. Bunda özellikle reklam verenlerin alıcıları ile karşılıklı etkileşime girebildiği olumlu bir havanın oluşmasının etkisi büyük. Facebook, şu anda Messenger’ın ve WhatsApp’ın da bu konuda daha işlevsel hale gelmesi için sürekli çalışıyor. Bir yandan facebook Messenger uygulamasının daha basit ve işlevsel hale getirilebilmesi için sürekli yeni güncellemeler yaparken diğer yandan instagram için de kullanıcı deneyimlerini daha sofistike ve kişileri rahatsız etmeden nokta atışı şeklinde pazarlama kampanyaları ile destekleyeme çalışıyor.

WhatsApp Bizleri Dinliyor mu?

Bu pazarlama kampanyası teknolojilerinin altında ise çoğu kişinin tahmin etmediği veya kabul bile edemediği bazı teknolojiler mevcut. Örneğin açıkça biliniyor ki WhatsApp uygulaması kullanıcılarının seslerini dinleyip konuşmalarını sürekli analiz ediyor. Hiç eşinizle veya arkadaşınızla tatil planları yaparken birkaç gün sonra gideceğiniz ülke ile ilgili telefonunuza gelen reklam mesajları veya otel tanıtımları dikkatinizi çekti mi? Birçoğumuz “sanki instagram benim aklımı okuyor” diyoruz ama işin aslı facebook çatısı altında kullandığımız akıllı cihazlara yüklenen çok akıllı takip, dinleme ve bunları yorumlayan algoritmalardan oluşan sistemler sayesinde facebook bize tam da ihtiyacımız veya arayışımız olduğu anda bazı reklamlar gönderebiliyor. Bu muazzam algoritma ise facebook ve tabi ki instagram reklamlarının etkisini diğer reklam mecralarının reklamlarına göre kat ve kat arttırıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ