Mobil Uzman

Instagram’da Arama Geçmişini Silme [Nasıl Yapılır?]

Instagram’da Arama Geçmişini Silme [Nasıl Yapılır?]

Instagram, oldukça geniş ve farklı konularda içerikler sunuyor. Instagram uygulamasının arama bölümünde kullanıcılar için otomatik olarak içerikler sunulmasının yanı sıra anahtar kelimeler ile arama yapmak mümkün. Dolayısıyla kullanıcı her konuda istediği kelimeler ile aramalar yapıp istediği içeriğe ulaşabiliyor. Kullanıcının Instagram uygulamasında yaptığı her arama, kullanıcının arama geçmişinde aynı sekmede kalıyor. Dolayısıyla; ”ara” çubuğuna gelindiğinde tıklama sonucunda önerilen aramaların yanı sıra son yapılan aramalar ve en yeni aramalar görülüyor. Elbette, birçok Instagram kullanıcısı için bu durum bir sorun teşkil ediyor. Aranılan içeriğin görünüyor olması rahatsızlık veriyor. Bu durumda kullanıcı Instagram arama geçmişinin tamamen silinmesini istiyor. Makalede bu konuya ilişkin tüm bilgilere ulaşılabilir.

Instagram Hesabının Arama Geçmişinin Silme İşlemi

Sizler de arama yaptığınız içeriklerin bir arkadaşınız ya da yakınınız tarafından görülüp bilinmesini istemiyorsanız arama geçmişini tamamen silebilirsiniz. Bu silme işlemi oldukça kolay ve pratiktir. Bu işlemler hem Android hem de i OS kullanıcılarının uygulayabileceği adımlardır.

Öncelikle Instagram uygulamasından profilinizi açmanız gerekiyor. Profil açıldıktan sonra Profil Düzenle seçeneğinin yanında yer alan Ayarlar simgesine giriş yapın. Ayarlardan Uygulama Ayarlarını seçmeniz gerekiyor. Ayarlar bölümünde Hesap alt başlığı bulunur. Bu alt başlığın alt kısmında Arama Geçmişi bölümü bulunur. Arama Geçmişi bölümünü tıkladıktan sonra Arama Geçmişini Temizle butonuna tıklamanız gerek. Bu işlemi yaptıktan sonra yaptığınız aramalar temizleniyor ve dolayısıyla siliniyor. Son olarak yeni bir arama için sekmeye tıkladığınızda son dönemde yapmış olduğunuz hiçbir arama görülmüyor. Ancak; bu noktada belirtmek gerekir ki;” Önerilen ” aramalar kısmı ve başlığı silinmemektedir.

Instagram'da Arama Geçmişini Silme

Instagram Hesabından Önerilenleri Temizleme

Daha önce yapılan aramalarda dikkate alınarak uygulama önerilenler başlığı altında içerikler önermeye devam eder. Aynı zamanda, devamlı olarak beğenme gibi etkileşim ve iletişim halinde olunan profiller de sıralanır. Eğer, sizler aramalarınızın da bir neticesi olan önerilenler bölümünü de silmek istiyorsanız. Bir takım işlemler yapmanız gerekir. ”Önerilenler ” bölümü altında sıralanan kişileri o bölümden çıkarmak için söz konusu kişinin profil isminin üzerinde basılı tutun. Bu işlemle birlikte ekrana gizle butonu çıkar. Gizle butonuna tıkladıktan sonra bu kişiyi önerilen listesinden çıkartmış olursunuz.

Instagram Hesabından Harf Geçmişi Silmek

Bu konu ile ilgili diğer bölümde harf silme işlemidir. Siz, bir harf girdiğinizde o harfle başlayan kişiler listesi çıkar. Çoğu zaman görmeyi istemediğiniz kişilerde bu listede yerini alır. Elbette, bu sorunu ortadan kaldırmanın tek yolu söz konusu kişiyi engellemektir. Engellemenin dışında çare olmasa da istenmeyen kişileri listenin sonuna atmak da bir çıkış yoludur. Bunu yapabilmek için o kişinin baş harfiyle başlayan başka kişiler için arama yaparak o kişiyi listenin sonuna atmanız mümkün.

Diğer Cihazlarda Instagram Geçmişi Görünür Mü?

Sizin arkadaşınız ya da bir yakınınız kullanıcı adınızı ve şifrenizi biliyorsa, sizin telefonunuz dışında bir cihazdan giriş yaptığında sizin arama geçmişinizi göremezler

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ