Mobil Uzman

Instagram Hesabı Nasıl Şikayet Edilir? (Şikayet Hattı)

Instagram Hesabı Nasıl Şikayet Edilir? (Şikayet Hattı)

İnstagram sosyal medya uygulaması olarak topluluk kurallarına sahip bir uygulamadır. Bu kuralları ihlal eden hesaplar şikayet edilerek kapatılması sağlanabilmektedir. Herhangi bir sebeple bildirim yapılan hesaplar için 24 saat içerisinde geri dönüş yapılmaktadır. Bildirimde bulunulan hesabın kuralları ihlal ettiği kanaatine varılırsa bu süre içerisinde kapatılır. Uygunsuz içerik olması hesap kapatılması için bir sebeptir.

Uygunsuz içeriklere örnek olarak sigara kullanımı, alkol ürünleri ya da cinsel içerikli fotoğraflar verilebilmektedir. İnstagram mobil uygulaması üzerinden bildirimde bulunulabildiği gibi internet sitesinden giriş yaparak da şikayet edilebilmektedir. İnternet sitesinden yapılan girişlerde bilgilere ulaşımı ve yönlendirilmesi daha kolay olabilmektedir.

Instagram Hesabı Nasıl Şikayet Edilir

İnstagram da Hesap Kapatılmasına Sebep Olan Durumlar

-Sahte hesap içeriğine sahip olduğuna kanaat getirilmesi hesabın kapatılmasına bir sebeptir.

-Uygunsuz içerikler barındıran hesaplar şikayet sonucu ve kural ihlali sonucu olarak kapatılmaktadır.

-Spam hesap olması hesap kapatılmasını gerektirmektedir.

-Irkçı resimler paylaşılan hesaplarda kuralları ihlal ettikleri için kapatılırlar.

-Birçok yasadışı diğer işlemlerin sonucunda da hesap kapatılabilmektedir.

İnstagram Hesabını Şikayet Etme

İnstagram üzerinden bir hesabın şikayet edilmesi yetkililere bildirim gönderilmesidir. Bir instagram hesabını şikayet etmek için önce kendi hesabını açmak gerekmektedir. Daha sonra bildirim yapılacak olan hesabın profil sayfası açılır. Profil sayfasında ekranın sağ üst köşesinde bulunan 3 noktaya tıklanır. Burada ekrana profili paylaş, mesaj gönder, hikayeni gizle, profil url ‘sini kopyala, engelle ve şikayet et seçenekleri gelecektir. Şikayet et seçeneğine basıldığında spam ve uygunsuz olarak 2 seçenek ortaya çıkacaktır. Uygunsuz seçeneğine dokunularak ekrana gelecek olan bildirimde bulunma sebeplerinden uygun olanı seçilebilir.

İnstagram da yaşı tutmayan çocuklar, nefret içerikli hesaplar, fikri mülkiyet hakkını ihlal eden hesaplar şikayet konuları arasındadır. Ayrıca başkasına eline geçmiş olan hesaplar ile başkasının kimliğine bürünen hesaplarda bildirim sebepleri içinde yer alır. Bunun yanı sıra kendine zarar verme içerikleri barındıran hesaplar ile istismara yönelik içerik olan hesaplar bildirim konusudur.

Instagram Hesabı Nasıl Şikayet Edilir

Kötüye kullanım ve spam ile diğer şikayet türleri de şikayet seçenekleri arasındadır. Ayrıca kendi hesap bilgilerinin başkaları tarafından paylaşılması, kendi paylaşımlarının başkaları tarafından paylaşılıyor olması da bildirim yapılmasına sebeptir. İnstagram hesaplarının şikayet edilmesi işlemi bu şekildedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ