Mobil Uzman

Google Chrome, HTTPS Kullanmayan Web Sitelerini Üzecek !

Google Chrome bilindiği gibi günümüzde en çok tercih edilen internet tarayıcılarından biri durumunda. Hem mobil telefonlarımızda hem de bilgisayarlarımızda arama yaparken genelde Chrome tarayıcısını tercih ediyoruz. Chrome özel uzantıları ve eklentileri dışında hızlı arama yapmasıyla da dikkat çekiyor. Bu anlamda Mozilla ve Safari gibi diğer tarayıcılarla da her zaman rekabet halinde. Kendisini sürekli geliştiren ve güncelleyen Chrome web siteleriyle ilgili bazı kararlar aldı ve bunları yayınladı. Alınan kararlar arasında özellikle Chrome’un HTTPS kullanmayan siteleri güvenli değil şeklinde işaretleyecek olması dikkat çekiyor. Bu uygulamaya Chrome Temmuz ayından itibaren geçiş yapacak fakat duyuruyu şimdiden yapmış durumda.

Google Chrome, HTTPS Kullanmayan Web Sitelerini Üzecek !

Chrome’un Yeni Sürümünde Aktif Olacak

Bu yeniliğin kullanıcıları tehlike arz eden sitelere karşı koruması bekleniyor. Chrome 70 uygulaması aktif olur olmaz bu yenilik de devreye girecek. Bazı siteler HTTPS ile güvenli biçimde korunmaktadır. Diğer sitelerde ise ne yazık ki böyle bir protokol söz konusu değildir. Zaten sitelerin çoğu güvenli olduğu için onları özel olarak “güvenli” şeklinde işaretlemek dikkat çekmiyor. Bunun farkında olan Chrome kullanıcıları güvenli olan değil güvenli olmayanlara karşı uyaracak. Yani azınlıkta olan siteler işaretlenerek olumsuzluklara karşı daha kolay dikkat çekilmesi hedeflenecek. Bu uyarı kırmızı bir ibareyle üst satırda yer alacak.  Yapılan yeni uygulama bazı siteleri elbette zor durumda bırakacak gibi görünüyor.

HTTPS Nedir?

Google Chrome’un yapacağını duyurduğu yenilikle beraber web siteleri kendilerine güvenlik açısından çeki düzen vermek durumunda kalacak. Peki adını bu yenilikle beraber duymaya başladığımız HTTPS ne demektir. Bu bölümde de bunu açıklamaya çalışalım. HTTPS, birçok web sitesinin adres satırında yer alan ve çoğumuzun pek merak etmediği bir ifadedir. Oysa HTTPS güvenlik açısından önemli bir yere sahiptir. HTTPS için bir nevi protokol demek uygun düşer. Temel hedefi diğer sunucular arasında güvenli akışı sağlayabilmektir. Bilgilerinizi muhafaza eden bir güvenlik duvarı olarak da algılamak mümkündür. Tıpkı http gibi Https de web sitelerine giriş yapma talebinizi hızlı ve güvenli şekilde ileten bir elçi gibi çalışır. Dolandırıcılar ya da kötü niyetli kullanıcılara karşı önemli bir kalkan görevi üstlenmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ