Mobil Uzman

@ ‘Et’ İşareti Nedir, Nasıl Yapılır? @ Et İşareti Çıkmıyor

@ ‘Et’ İşareti Nedir, Nasıl Yapılır? @ Et İşareti Çıkmıyor

Bu yazımız da @ ‘et’ işareti nedir, nasıl yapılır ve bu işaret ile ilgili genel bilgileri vermeye çalışacağız. Peki siz @ işaretinin ne anlama ve nereden geldiğini hiç merak ettiniz mi? Tabii ki merak etmeyenlerin bu konu da herhangi bir işleri de yoktur. @ ‘et’ sembolünün aslında nereden geldiği konusu oldukça karışık bir durumdur. Toplum içerisinde bu konu ile ilgili bilinen yalnızca iki tane hikaye vardır.

@ ‘ET’ İşaretinin Anlamı Nedir ?

Bahsettiğimiz iki hikayeden birinci hikayeyi anlatmak gerekirse, @ sembolünün yaratılışında Ortaçağ kesişlerine ait yorgun eller yer almaktadır. Bu çağ da matbaa icat edilmediğinden dolayı çoğunlukla din konulu kitapların kopyasını elde edebilmek için kitap içeriği elle yazılmaktaydı. Elbette bu iş anlatıldığı gibi kolay ve basit değildi. Bu işi sadece kesişler yapmaktaydı. ‘ET’ kelimesinin bilinen bir çok çeşitli anlamı vardır. Bu kelimelerden bazıları; tarafına, halinde, doğru, hususunda, yanında vs. gibi kelimelerdir. Kelime ‘ad’ olarak bilinen Latince kelimeden türemiş olup, bu kelimeyi kitaplar da aşırı şekilde tekrar etmek yerine kesişler yeni bir yöntem geliştirdiler. Bu yeni yöntem de tek el hareketi kullanılarak ‘t’ yi ‘a’nın üzerinden sol doğru aşırma yolu ile @ sembolü şekline dönüşmesini sağladılar.

Şimdi gelelim ikinci hikayeyi anlatmaya. İkinci hikayeye göre ‘amphora’ kelimesinin kısaltması ‘@’ işareti olarak bilinmektedir. Eski dönemlerde ‘amphora’ kelimesi, şarap ve baharatların taşınması ile fırında pişirilen küplere ait ölçüm birimiydi. 1492 yılında ise Giorgio Stabile isimli İtalyan bir araştırman Latince ve İspanyolca sözlükten yararlanarak ‘amphora’ kelimesinin ağırlık ölçüsü olarak bilinen ‘arroba’ya çevrildiğini keşfetti. Günümüzde İspanyollar ‘@’ işaretini hala ‘arroba’ diye adlandırmaktadırlar. Araştırmacı Stabile ayrıca Floransalı bir tüccarın 1536 yılında yazdığı bir mektubunda @ işaretini kullandığını belirledi. @ işareti eski dönemler de uzak mesafeler de ticareti belirlemek için kullanılmaktaydı. 18. Yüzyılda ise birim başına fiyat gösterimi için tercih edildi. Örnek vermek gerekirse; 1 tanesi 5 Peni olan 10 mandalina @ 5 Peni şeklinde belirtilerek yazılmaktaydı.

1885 yılında ilk defa Underwood klavyesinde kullanılan @ ‘ET’ işareti, 1977 yılında ise Roy Tomlinson tarafından e-posta adreslerinde kullanılmaya başlandı. Tomlinson’un bu işareti kullanım amacı ise kimsenin adında bulunmadığında dolayı karışıklığa yol açmayacak bir işaret olmasıdır.

@ ‘ET’ İşareti Bilgisayar’da Nasıl Yapılır ?

@ işaretinin nasıl yapılığını biliyor musunuz? İki türlü klavye olduğu için bu işareti yapma konusunda bazen problem yaşanabiliyor. Hatta iki klavyeden de öte Türkçe klavye de bu işareti yapmak için iki farklı kombinasyon vardır. Şimdi gelelim bu işaretin klavyeler de nasıl yapıldığına.

Türkçe klavye de @ işareti yapımı;

  • CTRL + ALT + Q = @
  • ALTGR + Q = @

İngilizce klavye de @ işareti yapımı;

  • SHIFT + 2 = @

Apple ve Macintosh klavye de @ işareti yapımı;

  • ALT-OPTION + Q = @

@ ‘ET’ İşareti Çıkmıyor Sorununun Çözümü

@ işaretinin bazı durumlarda çalışmamasının nedenleri vardır. Bu nedenlerden en önemlisi tuşlarınızın sağlam ve klavyenizin çalışır durumda olmasına dikkat edin. Tuşların bazı durumlarda çalışmamasının sebebi ise klavye dilinin değişiklik göstermesinden kaynaklıdır. Bilgisayar ekranının sağ alt köşesinde yer alan klavye seçeneğini tıklayarak EN olan dil seçeneğini TR olarak değiştirirseniz sorun düzelmiş olur.

Fakat bilgisayarınızın sağ alt köşesinde böyle bir simge yer almıyor ise;

Başlat / Denetim Masası / Saat, Bölge ve Dil / Dil seçeneğinden görselde belirtilen yerden Türkçe dil seçeneğini seçerek giderebilirsiniz.

Bu işlemi uyguladıktan sonra sorun kesinlikle giderilmiş olacaktır. Sorun giderilene kadar SHIFT + 2 tuşları ile @ işareti ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Bahsettiğimiz üzere bu yazımız da, @ işareti nasıl yapılır, @ işareti neden çıkmıyor, @ işaretinin anlamı ve @ işareti hakkında bütün bilgileri sizlere sunmaya çalıştık.

 

Windows @ İşareti

Windows @ İşareti

Apple @ İşareti

Apple @ İşareti

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ