Mobil Uzman

Eski Tweetleri Bulma Yöntemi

Eski Tweetleri Bulma Yöntemi

Kişinin tüm tweetleri Twitter’ a kaydolduğu andan itibaren kayıt altına alınmaktadır. Fakat kişinin manuel olarak geçmişe dönük tweetlerini bulup okuması son derece zor bir iştir. Bu sebeple Twitter gelişmiş arama özelliğini kullanıcılarına sunmaktadır. Kişi gelişmiş arama yaparken sadece kendisinin değil başka kullanıcıların da tweetlerini görebilmektedir. İstenilen anahtar kelime ve tarih seçilerek bu işlemi gerçekleştirmek mümkündür. Bunun yanı sıra Twitter’ dan eğer istenirse tweet arşivi de alınabilmektedir.

Twitter 140 karakter sınırlaması ile dijital dünyaya ismini duyurmuş bir paylaşım sitesidir. Kullanıcıların hoşlandıkları veya hoşlanmadıkları konularda tweet atmalarına imkan sağlayan bu sitenin milyonlarca kullanıcısı bulunmaktadır. Birçok kullanıcısı bulunan Twitter paylaşım sitesi her geçen gün özelliklerine bir yenisini katarak gelişmeye ve daha fazla insana hitap etmeye devam etmektedir. Geçmiş tweetlerin twitter üzerinden sıralanabilmesi için gelişmiş arama özelliği ile anahtar kelime girilerek kişi kendinin veya bir başkasının tweetlerine erişebilmektedir. Bunun yanı sıra bu yöntem sayesinde kişi eski tweetlerini bulup silebilmektedir.

Tweet Arşivi Nasıl İstenir?

Twitter’da yer alan tüm tweetleri görmek isteyen kişi Twitter’ dan dosya talebinde bulunmalıdır. Ayarlar kısmından Hesap sekmesi tıklanarak sayfanın en alt kısmında yer alan Tweet arşivini iste kısmından oluşturulacak talep doğrultusunda ilk Tweetten itibaren tüm tweetlerin yer aldığı bir dosya talebinde bulunulabilmektedir. İşlem onaylandıktan sonra dosya indirmeye hazır hale gelince kişinin mail adresine bir bağlantı gönderilecektir.

Gelişmiş Arama Yöntemi İle Eski Tweetleri Görüntüleme ve Silme İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Çok seçenekli bir arama sayfası sunan gelişmiş arama özelliği ile kelimeler, kişiler, yerler ve tarihler aranabilmektedir. Kişinin kendi tweetlerini bulabilmesi için “Kelimeler” kısmından “ Bu hesaplardan” seçeneğine adını ve “Kişiler” bölümünden de “Bu kelimelerin tümü” kısmına da tweetlerle ilgili anahtar kelime girilerek aratılmaktadır. Yazılan kelime ile ilgili olan tüm tweetler liste halinde sıralanmaktadır. Ayrıca kişi isterse buradan seçtiği tweetleri silebilmektedir.

Eski Tweetleri Bulma Yöntemi

Twitter’da Zamana Göre Arama Ne Demek?

Twitter içerisinde yer alan zamana göre arama yöntemi bir döneme ait tweetleri diğer tweetlerden filtreleyerek ayırma işlemidir. Bu işlem sayesinde kişi belirli tarihlere ait tweetlere ulaşarak diğer tweetleri eleyebilmektedir.

Zamana Göre Arama Ne İşe Yaramaktadır?

Zamana göre arama, kişinin işine yarayabilecek veya haberlerine kaynak olabilecek tweetlere kolay yoldan ulaşılmasını sağlamaktadır. Örnek verilecek olunursa, birkaç yıl önce istenilen bir zaman diliminde, istenilen bir kelimeyi içeren tweetlere ulaşabilmek için zamana göre arama kişinin son derece işine yarayacak bir seçenektir.

Twitter’da Zamana Göre Arama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Twitter’da zamana göre arama yapmanın belirli bir formülü bulunmaktadır. Zamana göre arama yapılabilmesi için aşağıdaki formülün girilmesi gerekmektedir.

 [ARANMASINI İSTEDİĞİNİZ SÖZCÜK], SİNCE:[YYYY-AA-GG] UNTİL:[YYYY-AA-GG]

Buradaki formülde yer alan “ since” kısmının yan bölümüne yıl, ay ve gün yazılarak aramanın başlaması istenilen tarih girilmelidir. “ Until” bölümünün yan kısmına ise aynı şeklide aramanın sonlanması istenilen tarihin yazılması gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ