Mobil Uzman

Elektronik İmza Nedir? Nasıl Kullanılır?

Elektronik İmza Nedir? Nasıl Kullanılır?

Öncelikle elektronik imzanın ne olduğundan başlamak gerekirse; elektronik ortamdaki bir belge ya da evrak üzerine eklenerek ilgiliye teslim edilen imza türüdür. E-imza geçerli olabilmesi için bu alanda hizmet veren ve sertifika sağlayıcılar tarafından dağıtılan sertifika kullanılarak oluşturulmuş olması gerekmektedir.

E İmza Nasıl Kullanılmaktadır?

E imza kullanabilmek için bilgisayarınıza yazılım kurmak gerekmektedir. CD ya da DVD ile gönderilen ilgili yazılımı bilgisayarınıza kurarak çalıştırmanız gerekmektedir. Kurduğunuz program sayesinde artık sertifikalı olarak giriş yapabilecek ve e imza üretebileceksiniz.

Elektronik İmza Nedir? Nasıl Kullanılır?

Teknolojide Büyük Kolaylık

Teknolojinin günden güne farklı bir yöne doğru evrildiği günümüzde elektronik imza kavramı yaşamımızda büyük yer tutmaya başlamıştır. Artık evrakları sadece bilgisayar ortamında bir kişiden başka bir kişiye gönderirken sahipliğini doğrulamamız sadece bir program ile e imza atarak mümkün olmaktadır. Teknoloji böylece bize büyük bir hız ve kolaylık sunmaktadır. Evrakları bir yerden başka bir yere fiziksel olarak ulaşmasını beklemek yerine, dijital olarak elimize geçen evrak üzerine imzamızı atarak anlık olarak sistem üzerinden farklı bir birime ya da farklı bir yere gönderebilmekteyiz. Böylece evraklarımız çok daha hızlı ve sorunsuz şekilde gideceği yere ulaşabilmektedir.

E İmza Özellikleri

E imzanın farklı bir takım özellikleri vardır. Bunlardan üç tanesi; veri bütünlüğü, kimlik doğrulama, onaylama ve inkar edilmezlik olarak sıralanabilir.

E İmza Alabilmek İçin Şartlar Belgeler

Elektronik imza alabilmek için bir takım şartlar ve belgeler istenmektedir. Bu başlık altından bunların neler olduklarından bahsedeceğiz.

• TC kimlik kartı,
• Niteliklik elektronik taahhütnamesi,
Yukarıdaki şartlar bireysel başvurular için geçerlidir, aşağıda yer alan şartlar ise kurumsal başvurular için geçerli olacaktır.
• Faaliyet belgesi,
• TC kimlik kartı,
• İmza sirküleri,
• Nitelikli elektronik taahhütnamesi,

Bu evrakları tamamladığınız taktirde artık siz de e imza sertifikası alabilirsiniz. Bu elektronik imza ile e siparişlerde, e sözleşmelerde, kağıtsız ofislerde, sigortacılıkta, internet bankacılığında, elektronik oy işlemlerinde, vergi ödemelerinde, sağlık uygulamalarında, sgk işlemlerinde, kurumlar arası iletişimde, ÖSYM sınav başvurularında pasaport başvuru işlemlerinde gibi pek çok yerde bu elektronik imza kullanılabilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ