Mobil Uzman

E Devlet’e Gelen Yeni Özellikler

E-devlet sistemine sürekli olarak yeni güncellemeler ve hizmetler geliyor. Online olarak kullanılan yeni hizmetlerin neler olduğunu bu haberimizde sizler için derledik.

Gelişen teknolojik koşullara bağlı olarak, hayata dair yaptığımız tüm işlemler interaktif ortama taşınmıştır. Bu gelişmeler her alanda etkili olduğu gibi vatandaşlık işlemlerinde de etkili olmuş ve yeni uygulamaların ve yazılımların ortaya çıkmasını sağlamıştır.

E Devlet’e Gelen Yeni Özellikler

Ülkemizde de vatandaşlık işlemlerinin online olarak yapılabilmesini sağlayan bir sistem bulunur. Bu sistem E devlet sistemi ya da E Devlet Kapısı olarak ifade edilmektedir. E devlet sisteminde vatandaşlar, devlet dairelerinde yaptıkları birçok işlemi online olarak gerçekleştirebilmektedir. Bu sayede hem devlet kurumlarının yoğunluğu azaltılmakta hem de vatandaşların almak istedikleri hizmet ulaşılabilir bir hale getirilmektedir. Kişilerin ihtiyaçlarının değişmesine bağlı olarak, olarak e devlet sistemi üzerinde de bir takım güncellemeler söz konusu olmaktadır. Bu güncellemelerle vatandaşların ihtiyaç ve beklentilerine daha geniş kapsamlı çözüm önerileri üretebilmek amaçlanır.

E Devlet’ Gelen Son Güncellemeler

2006 yılı itibariyle Resmi gazete kararının ardından, çalışmalarına başlanan E devlet kapısı sistemi, devlet dairelerinde yapılan hemen her işlemin online olarak ulaşılabilir olmasını sağlamıştır. Özellikle belgelendirme sürecinde vatandaş ve devlet kurumu boyutunda zamandan tasarruf edilebilmesini sağlamıştır.

E Devlet’e Gelen Yeni Özellikler-1

Daha önceleri devlet kurumlarına şahsen başvuru yapmak koşulu ile alınabilen, nüfus kaydı, adli sicil kaydı, SGK hizmet dökümü gibi evraklar e devlet sistemi ile kişilerin her an her yerden ulaşabildiği kişisel bir veri haline gelmiştir. E devlet sisteminin içerisinde, Başbakanlık, Emniyet Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Doğal Afet Sigortaları Kurumu, Milli Savunma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve daha birçok farklı kurumdan hizmet alma şansı bulunur. Tüm bu hizmetlerin yanı sıra her geçen gün, hayatımızı kolaylaştırmayı hedefleyen yeni güncellemeler de söz konusu olmaktadır. Yapılan en son güncellemeler ile

Risk Merkezi Raporu Başvurusu: Finansal anlamda verilere ulaşabileceğiniz bu hizmet başlığında, kredi limiti, başvurusu ve çek bilgilerine ulaşılabilirsiniz.

Elektrik Hizmetleri: Ülkemize elektrik dağıtımı gerçekleştiren 62 şirketin sistemlerine ulaşarak, abonelik ve fesih başvurusu yapabilirsiniz.

Doğalgaz Hizmetleri: Yine ülkemize doğalgaz dağıtımı sağlayan 34 şirketin sistemine ulaşarak bilgilendirme işleminin yanı sıra, abonelik ve fesih işlemini de yapabileceğiniz bir hizmet başlığıdır.

Adına Tescilli Araç Sorgusu ( Tüzel Kişiler İçin ):

Bu hizmet başlığı altında adınıza kayıtlı araçların sorgulamasını yapabilirsiniz.

Kalfalık Ustalık, Usta Öğrencilik Ve İş Yeri Açma Belgesi Sorgulama: bu hizmetle MEB’e bağlı kurumlardan mesleki yeterlilik belgesi alma imkânınız bulunur.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ