Mobil Uzman

Bu IMEI Numarasının Başka Cihazlara Kopyalandığı Tespit Edilmiştir

Bu imei numarasının başka cihazlara kopyalandığı tespit edilmiştir uyarısı aldıysanız telefonunuzun imei numarası kötü niyetli kişiler tarafından klonlanmıştır.

Eğer ”IMEI numarası klonlanmıştır. Cihaz 30 gün içinde kapatılacaktır. Satın aldığınız yere başvurun” diye bir uyarı aldıysanız imei numaranız başka bir telefona klonlanmış demektir. Kötü niyetli kişiler sizin imei numaranızı başka bir telefon için kullanmıştır. Ülkeye kaçak yollarla giren telefonlar için IMEI klonlama işlemi yapılıyor. Yani başka bir telefonun IMEI numarası yurt dışından ülkemize sokulan cep telefonuna klonlanıyor. Böyle olunca da kötü niyetli olan kişiler insanların telefonlarının IMEI numaralarına ulaşarak, IMEI numaralarını kendi çıkarları için kullanıyorlar. Hal böyle olunca da IMEI numarası kopyalanan kişiler mağdur duruma düşüyor. Eğer sizinde IMEI numaranız klonlandıysa bu yazımızı dikkatlice okuyunuz.

IMEI Numarası Klonlanan Telefon için Yapmanız Gerekenler

  1. Eğer garanti belgeniz ve faturanız elinizde bulunuyorsa yetkili servise başvurup IMEI numarası ve telefon numaranızı ilişkilendirebilirsiniz.
  2. İkinci bir diğer yöntem ise tüketici hakları mahkemesine başvurmanızdır. Online olarak e devlet üzerinden tüketici haklarına başvurabilirsiniz.

Tüketici hakem heyetine başvurunuz sonucunda sizin adınıza telefonu aldığınız firmadan bir savunma istiyor. Savunma sonucunda tüketici heyeti bir karar verir.  Eğer tüketici hakem heyeti lehinize karar verip Ayıplı Mal olarak sonuca bağlarsa “Telefonun değiştirilmesine karar verilmiştir. Bu karar firma tarafından uygulanmak zorundadır” sonucu ortaya çıkar. Bu durumda firma karara uymak zorundadır. Karara uyulmaz ise sonuç ile beraber icra başlatabilirsiniz. Ayrıca telefon değişimi yerine fatura tutarını da firmadan talep edebilirsiniz.

NOT: IMEI numaranızı kesinlikle kimseyle paylaşmayın. IMEI numaranıza ulaşan kişiler bir kaç yazılım sayesinde yurt dışı telefonlarına sizin IMEI numaranızı klonlayabiliyorlar. Sonradan sıkıntı çekmemek için garanti belgesi ve faturanızı kesinlikle saklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ