Mobil Uzman

BAE Ne Demek? (Before Anyone Else)

BAE Ne Demek? (Before Anyone Else)

İngilizce pek çok dünya dilinde olduğu gibi kısaltmalara ve tabirlere sahip olan bir dildir. Bu anlamda her geçen gün sosyal medyanın ve insan ilişkilerinin etkisi ile beraber İngilizce ‘ye yeni terimler katılmaktadır. Bunlardan birisi de son dönemler de pek çok paylaşım platformunda etiketlerde yer alan ve şarkılarda kullanılan bae kelimesidir.

Türk asıllı restoran zincirlerinin sahibi olan Nusret Gökçe’nin tüm dünyada ‘saltbae’ etiketi ile paylaşılmasının ardından salt bae ne demek? sorusu oldukça yaygınlaşmıştır. Bunun yanı sıra pek çok çeviri sitesinde bae ne demek? çeviri arama ismi ile de yüz binlerce farklı arama yapılmıştır. Peki, pek çok kişinin merak ettiği ve hem İngilizce sözlüklerde hem sanal çevirilerde aramış olduğu bae ne demek? tarihi ve kökeni nereye dayanıyor, hangi anlamda kullanılıyor?

BAE Ne Demek?

Bae Kelimesi Ne Demek ve Kökeni Nereye Dayanıyor?

‘Bae’ kelimesinin ilk defa ne zaman kullanıldığı bilinmemektedir. İngilizce dil bilim uzmanlarının tahminlerine göre bu kelime ilk olarak gençler arasında kullanılmaya başlanmış ve zaman ile tüm dilde yerini almıştır. Günümüzde İngilizce içerisinde resmi olarak kabul edilmiş bae kelimesi ilk defa 2014 yılında Oxford Üniversitesi İngilizce Dil Sözlüğünde yer almıştır. Bae kelimesi aslında ‘Before Anyone Else’ cümlesinin bir kısaltmasıdır. Anlamı ise sözlüklerde ‘Her şeyden Önce Gelen’, ‘En Değerli Olan’ ve ‘Canım’ gibi terimler ile belirtilmiştir. Bunun yanı sıra bae kelimesi aynı zamanda İngilizcede ‘bebek’ veya ‘bebeğim’ anlamına gelen ‘babe’ ve ‘baby’ kelimelerinin kısaltması olarak da gençler arasında kullanılmaktadır.

Bae Kelimesi Hangi Varlıklar ve Sıfatlar İçin Kullanılabilir?

Oxford Üniversitesi İngilizce Dil Sözlüğünde detaylı bir şekilde kullanımına yer verilen ‘babe’ kelimesi dişi veya erkek olan tüm canlıların yanı sıra cinsiyetsiz olarak belirtilen eşyalar içinde kullanılabilmektedir. Bu anlamda günümüzde pek çok genç erkek/kız arkadaşlarının yanı sıra gerçekten sevdikleri ve değer verip özen gösterdikleri varlıklara ve eşyalara da bu kelimeyi kullanabilmektedirler. Tek başına oldukça büyük bir anlam taşıyan bu kısaltmanın Türkçe’de telaffuz edilişi ise ‘Bey’ şeklindedir. Genel olarak genç akımın kullandığı bu kelime iş dünyası ve ciddi ortamlarda ise pek hoş karşılanmamaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ