Mobil Uzman

Apple’ın Yeni Yazılım Kilidi Bağımsız Tamiri Engelleyecek

Apple’ın Yeni Yazılım Kilidi Bağımsız Tamiri Engelleyecek

Apple şirketinden Apple kullanıcılarını ilgilendiren bir haber geldi. Bu habere göre şirketin gerçekleştirmiş olduğu yeni bir yazılım devreye girecektir. Bu yazılım, Apple markalı bir cihazınız bozulduğu zaman cihazınızı dilediğiniz tamirciye yaptıramayacak olduğunuzu göstermektedir. Bu yeni yazılım politikası MacRumors tarafından duyurulmuştur.

Apple’ın Yeni Yazılımı Hangi Cihazlarda Geçerli Olacak?

Yeni yazılım kilidi ile 2018 MacBook Pro cihazların yetkili servislerin haricinde başkalarının tamir yapması kısıtlanacaktır. 2018 MacBook Pro bilgisayarın tamir işlemini üçüncü parti kişilerin gerçekleştirmesi artık mümkün olmayacaktır. Apple tarafından başarıyla gerçekleştirilen bu yazılım, parça değişimi yapılan bilgisayarların çalışmalarını da engelleyecektir. Apple’ın geçtiğimiz haftalarda Apple yetkili servislerine dağıttığı dökümanlarda MacBook pro ve iMac Pro gibi içerisinde T2 güvenlik çipi yer alan tüm bilgisayarlarda geçerli olacağı yer almaktadır.

Apple'ın Yeni Yazılım Kilidi

Yeni Yazılım Kilidi Nasıl Çalışacak?

Yani yazlım kilidi; MacBook Pro bilgisayarların görüntü ayarları, dokunmaktik ID kartı, mantık kartı, klavye, dokunmatik ve iç sistemlerinin değişimlerini içeren tüm tamirlerini engelleyebilecektir. iMac Pro bilgisayarlarda ise mantık kartı ve flash depolama değişimlerinde etkili olacaktır. Tamirden sonra bilgisayar hemen çalışmaya başlamayacaktır. Bunun için Apple veya Apple Yetkili Servisi tarafından Apple Service Toolkit adında tamir programı ile arıza tespiti yapılması gerekmektedir. Dökümanda yer alan bililere göre T2 çipi yer alan cihazlarda bu tamir programı çalıştırılana kadar tamir süresi tamamlanmayacaktır. Buna bağlı olarak da işletim sistemi çalışmayacaktır. evet  Apple Service Toolkit tamir programları yalnızca Apple’ın yetki verdiği servisler tarafından kullanılabilecektir.

Bu durumda MacBook Pro bilgisayarınızı evde kendiniz tamir etmek mümkün olmayacağı gibi bağımsız herhangi bir tamirciye tamir ettirmeniz de bir işe yaramayacaktır. Apple, bu tamir programı ile aynı zamanda sistemlerin doğru çalıştığını garanti atına alacaktır. Yazılımın içerisinde, hızlıca sistemin donanımsal ve yazılımsal sağlığını kontrol edebilecek olan Mac kaynak denetmeni ve sistemin hafızasını, soğutma sistemini, güç kaynaklarını, görüntülemesini ve cihazın diğer özelliklerini kontrol edebilecek olan araçlar yer almaktadır. Bu yeni yazılım sistemi yalnızca Apple’ın tamir ve servis işlemlerinde kullanmakta olduğu ve Küresel Servis Değişim ismini verdiği bir bulut tabanlı ağa bağlanarak çalışmaktadır. Bu sisteme erişim sağlanabilmesi için Apple tarafından giriş yapılması gerekmektedir.

Apple Bağımsız Tamiri Engelleyen Yazılıma Neden İhtiyaç Duydu?

Bu yeni tamir modeli, John Deere ile araç sahiplerinin kendi otomobil ve traktörlerini arıza tespit programı olmadan bağımsız olarak tamir edebilmelerini engellemek isteyen otomobil üreticilerinin kullanmakta olduğu sistemlere benzemektedir. Benzer yaklaşımı Apple, İphone’larda bulunan Touch ID’lerde kullanmıştır. Bu benzer yaklaşımda ev tuşunun değiştirilmesi halinde tuş çalışmamaktadır.

Ancak yeni yazılım bunun çok daha ötesine geçerek çok sayıda bağımsız tamire engel olmaktadır. Böyle bir yazılıma ihtiyaç duyulmasının sebebini Apple henüz açıklamamıştır. Ancak, iFixit CEO’su Kyle Wiens iki olası sebepten bahsetmektedir. Bunlardan biri Apple’ın tüm tamir işlemlerini kendi sistemlerine katmayı istemesidir. Diğer sebep olarak ise güvenlik olabileceğini belirtmiştir. ABD’nin 19 eyaletinde şu an tamir hakkı adı ile bilinen yasa tasarısı tartışılmaktadır. Bu yasaya göre araçların, parçaların arıza tespit araçlarının ve tamir rehberlerinin şirketler tarafından herkese açılması mümkün olacaktır. Apple ise bu yasa tasarısına karşı mücadele etmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ