Mobil Uzman

Apple Watch İle Gelen Hayat Kurtarıcı Teknolojiler

Apple Watch İle Gelen Hayat Kurtarıcı Teknolojiler

En son tanıtılan Apple Watch 4 kullanıcının kalp ritmini takip edip düzensizlik varsa gerektiğinde kişiyi ve sağlık kuruluşlarını dahi uyarabilecek benzersiz teknolojilere sahip. Apple Watch 4 özellikle bilinmeyen veya daha önce oraya çıkmamış bir kalp rahatsızlığı olabilecek kişilerin kalp ritimlerindeki düzensizlikleri üzerindeki tıbbi sensörler ile takip ederek adeta bileğinizdeki doktorunuz oluyor.

Apple Watch İle Gelen Hayat Kurtarıcı Teknolojiler

Kalp Ritmi Takibi ve EKG Testi Yapılabilinecek

Apple Watch 4’ün başka bir yenliği üzerindeki algılayıcılar ile kullanıcısının düştüğünü, kaydığını veya takılıp düştüğünü detayına kadar algılayıp önceden tanımlanmış acil durum iletişim kontaklarını ve diğer gerekli yerleri bilgilendiriyor. Yeni Apple Watch 4 ilk kez kullanıcısının düzensiz kalp ritimlerini ölçebilen özel bir algılayışı teknolojisi ve kullanıcıların kalp ritimlerini ölçebilecek bir elektrokardiyogram özelliği sunmakta.

Apple CEO’su, şirketin lider akıllı saatini tamamen yeniden tasarladığını ve Amerika Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmış bir tıbbi cihaz olarak kabul edilebileceğini söylüyor. Bu bir bağlamda aslında Apple Watch 4 kullanıcılarının kollarında tıbbi olarak kullanımı onaylanmış minik bir EKG cihazı taşıdıkları anlamına geliyor.

Apple’ın bu yeni teknoloji ile bir yandan amacı yaşlılara ve rahatsızlık potansiyeli yüksek kişilere bir nevi kişisel takip asistanı sunmak ancak Apple’ın daha önemli amacı ise bu teknoloji ile gizli kalp rahatsızlığı olan veya olabilecek kişilerin rahatsızlıklarını önceden ortaya çıkarabilmek ve çok erken teşhis ile insanların hayatını kurtarmak.

Yeni Apple Watch 4 İle EKG Testi Yapma

Yeni Apple Watch 4 kullanıcıları saatin tepesine parmaklarını yerleştirerek EKG testi yapabiliyor. Diğer yandan saat arka planda çalıştığı zaman da sürekli kullanıcısının kalp ritimlerini izliyor ve bir ritim bozukluğu gördüğünde uyarı veriyor. Yeni Apple Watch 4’ün bir diğer önemli özelliği ise kullanıcısının başına gelebilecek kazaları algılayabilmesi. İçerdiği özel teknoloji ve yazılım ile yeni Apple Watch kullanıcısının düşmesi ve takılması gibi başına gelebilecek iki olay arasında farkı algılayabiliyor. Ayrıca yeni Apple Watch 4 kullanıcısı düştükten sonra en fazla 1 dakika hareketsiz kalırsa hemen acil yardım hattını arıyor ve sağlık ekiplerini kullanıcısının olduğu yere yönlendiriyor.

Apple yetkilileri bu özellikler asla ihtiyacınızın olmayacağını umduğumuz özellikler ama kolunuzda bunların olduğunu bilmek insanın içini rahatlatıyor diyor. Özellikle yaşlılar ve tek başına yaşayan hasta kişiler veya epilepsi hastaları için bulunmaz bir nimet olan yeni teknolojiler ayrıca spor yapan veya orta yaşı aşmış ve kalp ritimlerini kontrol ve izleme altında tutmak isteyen kişiler için çok revaçta olacak ürünler gibi görünüyor.

Apple Watch İle Gelen Hayat Kurtarıcı Teknolojiler

Apple 2019 Yılında 50 Milyon Apple Watch Satmayı Hedefliyor

Apple watch bilhassa son modeli ile birçok kullanıcı ve teknoloji yazarına göre adeta kendini aştı. Kalp atışı takip edici özelliği tabi ki sadece sağlık risklerini takip etmeye yaramıyor. Aynı zamanda kullanıcısının spor anındaki kalp ritmini normaldeki ve kişinin yaş kilo cinsiyet özelliklerine belirlenmiş ideal kalp ritmine göre karşılaştırarak ilave uygulamalar ile kullanıcıya yönelik spor programları çıkarabiliyor veya beslenme ve sağlıklı yaşan önerilerinde bulunuyor.

Apple watch ı piyasada yakın zamanda belki de herkesin kolunda görmemize neden olacak bir başka uygulama ve yenilik de apple pay özelliği ile kasiyersiz mağazalarda hızlı alışveriş yapıp apple watch ile ödeme yapabilmeniz.

Yeni Apple Watch 4’ün diğer özeliklerine gelince; pil ömrü bir önceki modelden farklılık göstermese de bir öncekine göre daha hafif ve ince. Dolayısıyla aynı performansı daha hafif bir kasada sunmayı başarmış. Yeni model ayrıca iki kat daha hızlı bir çip ve yeni bir altın ve paslanmaz çelik seçeneği ile geliyor. Apple 2019 yılında 50 milyon Apple Watch satmayı hedefliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ