Mobil Uzman

Apple (İphone) Garanti Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Apple (İphone) Garanti Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Teknolojik cihazlarda hem yazılım hem de donanımdan kaynaklanan sorunlar ya da cihazı kullanmaya başladıktan sonra oluşabilecek herhangi bir sorunun çözümünde firmaların garanti servisleri büyük önem taşıyor. Özellikle mobil cihaz alınırken kullanıcılar tarafından bir markanın tercih edilmesinde en büyük etken garanti servisinin son kullanıcıyı tatmin etmesinden geçiyor.

Apple; tasarım açısından şık, donanım açısından sağlam, yazılım açısından ise güvenilir olması sebebi ile tercih edilirken bir yandan da garanti servisinin kullanıcılara konforlu ve hızlı hizmet vermesinin de tercih konusunda büyük payı bulunuyor. Tüm bunlarla birlikte ikinci el cihaz alımlarında cihazın garantisinin devam edip etmediğini sorgulamak için Apple büyük bir kolaylık sağlıyor. Apple cihazların garanti durumu, teknik destek süresi ya da AppleCare koruma planı için uygun olup olmadığını sorgulamak birkaç adımda gerçekleştirilebiliyor.

Apple (İphone) Garanti Sorgulama İşlemi

Apple Garanti Servisine Nasıl Ulaşılır?

Apple’ın servis ve destek kapsamının kontrol edileceği internet sitesine giriliyor ve cihazın seri numarası ile ‘lütfen kodu girin’ bölümüne ekranda çıkacak kod yazılıyor. Cihazın seri numarası ise; cihazda Ayarlar – Genel – Hakkında adımları takip edilerek öğrenilmektedir. Bir sonraki adımda açılan sayfada; telefonla destek süresi, geçerli satın alma tarihi, onarım ve servis kapsamı ile AppleCare koruma olanı uygunluk durumları bilgileri gösteriliyor. Onarım ve servis kapsamı bölümünde ‘Tahmini son kullanma tarihi’ kısmında cihazın garanti süresinin ne kadar kaldığı öğrenilebiliyor.

Apple Onarım Merkezi Nedir?

Servis ve onarım desteğine ihtiyaç duyulduğunda ise Apple Onarım Merkezine başvurularak servis seçeneklerine, servi maliyetinin ve servis süresinin ne kadar olacağı bilgisi edinilebiliyor. Böylece cihazın ne kadar sürede hangi süreçlerden geçeceği öğreniliyor.

Apple IMEI Sorgulama Nasıl Gerçekleştirilir?

Cihazın kayıtlı IMEI numarasının bulunup bulunmadığı da yine aynı şekilde Apple sorgulama ekranından öğrenilebilmektedir. Türkiye Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na IMEI numarası kaydedilmeyen cihazlar; servis yok uyarısı almakta ve Türkiye’deki mobil ağları kullanamamaktadır. Bu nedenle özellikle ikinci el cihaz alımlarında IMEI numarasının mutlaka sorgulanması gerekmektedir. E-Devlet sistemine girerek mobil cihazın IMEI numarası kaydedilebilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ