Mobil Uzman

Android Telefonlarda Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

Android Telefonlarda Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

Telefonunuzun pili %0 olmadan telefon kapanıyorsa batarya kalibrasyonu yaparak pil performansınız arttırabilirsiniz. Batarya kalibrasyonu nasıl yapılır?

Eğer Android telefonunuzun pili hızlı tükeniyorsa veya şarj bitmeden telefonunuz kapanıyorsa pil performasını arttırmak için batarya kalibrasyonu işlemi yapabilirsiniz. Bu işlem ile pilin performansı yükleselecek ve telefonunuzun şarj gösterge sorunlarının ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Batarya kalibrasyonu demek göstergedeki yanlışlığın düzeltilmesi demek. Yani telefonunuzda %30 şarj bulunuyorken aniden kapanmalar oluyorsa bunun için kalibrasyon işlemi yapmanız gerekiyor. Kalibrasyon işleminden sonra gösterge doğru göstermeye başlayacak ve telefondaki şarj miktarını doğru bir şekilde öğrenebileceksiniz.

Android batarya kalibrasyonu için 2 yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerin bir tanesi root izni olmayan telefonlar için. Diğer yöntem ise root izni olan telefonlar için. Rootsuz batarya kalibrasyonu için herhangi bir uygulamaya gerek yok. Fakat rootlu batarya kalibrasyonu için kalibrasyon uygulaması kullanılılıyor. Yapacağınız bir kaç basit yöntem ile telefonunuzun kalibrasyon işlemini yapabilirsiniz. İlk olarak rootsuz batarya kalibrasyonunu anlatalım;

En çok kullanılan yöntemlerin birincisi rootsuz batarya kalibrasyonu. Telefonunuzda yapacağınız bir kaç basit işlem batarya kalibrasyonunu yapmaya yetecektir.

Rootsuz Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

 1. Telefonun pili tamamen tükenip kapanana kadar kullanın. Telefon kapandıktan sonra tekrar açmaya çalışın eğer açılırsa tekrar kullanıp pilinin tamamen bitmesini sağlayın.
 2. Telefonun pili tamamen tükendikten sonra kapalı şekilde şarja takıp %100 dolmasını bekleyin.
 3. Telefonu şarjdan çıkarıp telefonu açın. Ekranda %100 görünmüyorsa açık halde şarja takıp %100 dolmasını bekleyin.
 4. Telefonu şarjdan çıkarıp yeniden başlatın. Eğer pil göstergesi %100 görünmüyorsa tekrar şarja takın.
 5. Bu işlemi telefonunuzun pil göstergesi %100 olana kadar tekrarlayın. Fakat telefonunuzu kapatıp açarken şarja takılı olmaması gerekiyor.
 6. Şarj göstergesi %100 olunca telefonu kullanıp şarjının bitip kapanmasını sağlayı.
 7. Telefon kapandıktan sonra tekrar şarja takıp bataryasının %100 dolmasını bekleyin.
 8. Bu işlemleri yaptığınızda telefonunuzun batarya kalibrasyonunu sağlamış olacaksınız.

Android Telefon Rootlu Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

 • Telefonunuz root izinliyse Google Play üzerinden Battery Calibration uygulamasını indirin.
 • Telefonun pili tamamen bitene kadar kullanın.
 • Telefon kapandıktan sonra şarja takıp %100 dolmasını bekleyin.
 • %100 şarj dolduysa Battery Calibration uygulamasını çalıştırıp kalibrasyon işlemini başlatın. Eğer %100 şarj olmadıysa şarja takıp tam dolduktan sonra uygulamada kalibrasyon işlemini başlatın.

Not: Batarya kalibrasyon işlemi sadece telefonunuzun batarya göstergesinin doğru çalışmasını sağlayacaktır. Eğer telefonun bataryasında herhangi bir problem varsa bu kalibrasyon işlemi ile düzelmez.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ