Mobil Uzman

Android Bilinmeyen Kaynaklar Nedir? APK Bilinmeyen Kaynak Anlamı

Android Bilinmeyen Kaynaklar Nedir? APK Bilinmeyen Kaynak Anlamı

Android Bilinmeyen Kaynaklar Nedir?

Android işletim sistemine sahip olan telefonlarda çoğu zaman anlamı bilinmeyen terimler ile karşılaşmak mümkün olabiliyor. Bunlardan bir tanesi ve belki de en çok karşılaşılan olan APK dosyaları yüklendiğinde ortaya çıkan bilinmeyen kaynaklar terimidir. Play Store haricinde dışarıdan bir APK dosyasını yüklemesi yapılmaya çalışıldığı zaman Android işletim sistemine sahip olan telefonlarda bilinmeyen kaynaklar özelliğinin aktif edilmesi istenmektedir. Android işletim sistemi Play Store dışından yüklenebilecek olan APK dosyaları için bir anlamda güvenlik önlemi alarak bilinmeyen kaynaklar özelliğini pasif olarak kullanıcılarına sunmaktadır. Ancak kullanıcılar bu özelliği manuel olarak etkin hale getirebilmektedirler.

Manuel bir şekilde APK dosyası yüklemek isteyen bir kişi bilinmeyen kaynaklar sekmesini aktif hale getirerek bu işlemi gerçekleştirebilir. Play Store’da olmayan uygulamaları yüklemek isteyen, son güncellemelerinde sorun olan ve uygulamanın daha önceki versiyonunu APK olarak yüklemek isteyen kişiler manuel olarak APK yüklemesi yapabilmektedir. Ancak Android işletim sistemine sahip olan telefonda bir antivirüs programı ya da güvenlik önlemi yoksa manuel olarak APK dosyası yüklemek pek güvenilir bir durum olarak görülmemektedir.

Android Bilinmeyen Kaynaklar Nedir?

Android Bilinmeyen Kaynaklar Özelliği Nasıl Aktif Edilir?

Bilinmeyen kaynaklar özelliğinin açılması her cihaza göre farklılık gösterebilmektedir. Android işletim sistemine sahip cihazlarda Bu işlem genellikle ayarlar kısmına girilerek yapılmaktadır. Ayarlar kısmına giren kişiler daha sonra bu bölümde yer alan güvenlik seçeneğini seçmelidirler. Güvenlik seçeneğinin tercih edilmesinin ardından bu bölümde bilinmeyen kaynaklar adlı bir kısmın bulunması gerekmektedir. Bilinmeyen kaynaklar adlı kısıma tik işareti konularak bu özellik aktif hale getirilmiş olacaktır. Bilinmeyen kaynaklar özelliği aktif edilmemiş bir cihaza indirilen APK dosyası bu cihazda çalışmayacaktır.

Kullanıcılar herhangi bir sorunla karşılaştıklarında ya da fikir değiştirip bu özelliği pasif hale getirmek istediklerinde yine aynı yolu izleyerek bilinmeyen kaynaklar adlı özelliği pasif hale getirip kapatabilirler. Çoğu Android işletim sistemine sahip olan telefonda bilinmeyen kaynaklar uygulamasının aktif edilme aşamaları bu şekilde olduğu gibi bazı değişik marka ve modele sahip telefonlarda bu sistem küçük de olsa farklılıklar gösterebilmektedir. Bu sebeple herhangi bir kafa karışıklığı yaşanmaması için telefon marka ve modeli ile ilgili APK dosyası yükleme ve bilinmeyen kaynakların aktif edilmesi hakkında kısa bir araştırma yapılması faydalı olacaktır.

Bu hususta dikkat edilmesi gereken nokta bilinmeyen kaynaklar özelliği kullanılarak yüklenmekte olan APK dosyalarını güvenliğinden çok ciddi bir şekilde emin olunması gerektiğidir. Cihazında antivirüs programı ya da başka bir güvenlik önlemi bulunmayan kişiler için çok riskli bir durum olan bilinmeyen kaynaklar izni ile APk dosyası yüklemek cihazlara ciddi zararlar verebilmektedir. Bu sebeple APK dosyaları yüklendikten sonra bir antivirüs programı ile taranmalı ve cihazlarda antivirüs programı yoksa acil şekilde bir antivirüs programı ya da başka bir güvenlik önlemi alınmalıdır

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ