Mobil Uzman

Akıllı Gözlükler Hayatımıza Daha Fazla Girecek

Akıllı Gözlükler Hayatımıza Daha Fazla Girecek

Google’ın çıkarttığı ve piyasaya sürdüğü Google glass kısa sürede piyasada istenen seviyede tutunamadı ancak bir çok uzaman göre bu sadece bir demoydu ve ikinci dalga henüz gelmedi. Yapılan araştırmalara göre 2021 yılına kadar giyilebilir akıllı ürünler piyasasının en az %10’unu akıllı gözlükler oluşturacak.

Akıllı Gözlükler Hayatımıza Daha Fazla Girecek

Snap Spectacles

Google dan ilham alarak Snapchat tarafından geliştiren Snap Spectacles bu yıl online siparişler alınmak üzere piyasaya sürüldü. Kimi uzamanlar akıllı saatlerdeki büyümenin akıllı gözlüklere sıçrayacağı ve üretimlerinin hızla artacağını söylüyor. Fotoğraf paylaşım uygulaması Snapchat ilk gözlüğünü piyasaya çıkardığında mağazalar önünde saatlerce kuyruk bekleyen inşalar kısa sürede çıkan bütün ürünleri tüketti. Piyasaya çıkan ürün sayısının sınırlı sayıda tutulması bir yandan ürünün piyasada sınırlı sayıda teknoloji meraklısı tarafından test edilmesi ve varsa eksik ve hatalarının bu kişilerce görülüp yeni modellerde ortadan kaldırılması amacıyla yapıldı, diğer yandan ise Google glasstan 150 USD kadar daha ucuza satılarak piyasaya sürülen sınırlı sayıda modelin bir an önce tüketilmesi amaçlandı.

Diğer yandan gözlük şu an resim çekme özelliği ağırlıkta olan glass’a göre daha basit bir gözlük. İlk etapta resim ve video çekip paylaşmak için tasarlandı. Ancak google glass gibi bilimkurgu bir görünüşü olmadığı için sıradan bir güneş gözlüğü olarak da rahatlıkla kullanılabilir bir gözlük. Kullanıcılar 10 saniyelik bir video klibi çekmek için gözlüğün sol tarafındaki bir düğmeye basıyor, şayet 30 saniyelik bir video çekmek isterse sol taraftaki, düğmeye biraz daha basılı tutuyor.

Geniş açılı kamera bir mikrofona yakın olan sağ üstteki objektifin içinde gizleniyor ve etrafınızdakileri uyarmak için çekim yaparken diğer taraftaki LED ışıkları yanıyor. Bu özellikle özel hayatın gizliliğin ihlal edilmemesi ve karşı taraftaki insanların o onda kayda alınıyor oldukları konusunda uyarılmaları için önemli bir zorunluluk. Snapchat, smartglasses‘ı piyasaya sürmenin nereden bakılırsa bakılsın firmanın asıl işinden kısmen uzak bir işe girmesi sebebiyle bazı riskler barındırdığını kabul ediyor. Ancak diğer yandan bu tip teknolojiye emlak sektörü bile ciddi yatırımlar yapmışken Snapchat gibi bir firmanın bundan geri kalmamak istemesi gayet normal bir durum. Şirket gözlüklerin üretiminin deneme aşamasında olduğunu ve daha yüksek sayıda seri bir üretim için henüz yeterli bir kapasitelerinin de olmadığını ekliyor. Bu sebeple şu an söz konusu gözlükleri anlaşmalı olduğu bir firmaya ürettiriyor.

Akıllı Gözlükler Hayatımıza Daha Fazla Girecek

Akıllı Saat ve Giyilebilir Teknoloji

Google glass’ın gündelik hayatta yer bulamaması hatta takan kişiler ile toplumda adeta dalga geçilmesi google’ın bu gözlüklerin atışını yavaş yavaş terk etmesine sebep olurken, kullanıcılardan ilk gelen olumlu tepkiler Snapchat’i oldukça cesaretlendirmiş durumda. Firma, smartglasses’ın önümüzdeki beş yıl içinde giyilebilir teknolojinin en yüksek büyüyen sektörü olacağını şu an 350 milyon dolar olan pazarın 2021 yılında 9 milyar dolarlık bir hacme ulaşacağını öngörüyor. Aynı zamanda akıllı gözlükler de giyilebilir teknolojik ürün pazarının en az %10’unu oluşturacak. Bu arada, akıllı saat ve fitness takipçileri, giyilebilir teknolojide hala en büyük rolü oynayacaklar ancak smart glass pazarı da bununla beraber gittikçe büyüyecek. Snapchat kendi ürettikleri gözlüklerin en iyi yanının bir smar glass gibi görünmekten ziyade büyük bir güneş gözlüğü gibi görünmesi olduğunu söylüyor.

Şirket aynı zamanda Siri ve Google Asistan’ın ilgili bilgileri kulağınıza fısıldamasına izin veren giyilebilir kulaklık tabanlı teknolojiler konusunda da çalışıyor. Diğer yandan akıllı saatlerin diğer giyilebilir teknolojilere karşı halen çok önemli bir silahları var o da gelişmiş ülkelerde hızla yaygınlaşan kasada online ödeme konusundaki üstünlükleri. Bu konuda Apple’ın Apple Pay uygulaması halen Pazar lideri.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ